Aktiebolag Västerås
BS Konsult & Bygg AB
15 sökningar
Omsättning 2025
1,5 mkr
−0,9 %Rörelsemarginal
17,9 %
−13,6 p.e.Soliditet
53,3 %
−7,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 485 | 1 498 | 334 |
| Rörelseresultat | 266 | 472 | 305 |
| Årets resultat | 156 | 299 | 181 |
| Eget kapital | 561 | 505 | 206 |
| Balansomslutning | 1 053 | 838 | 369 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 485 | 1 498 | 334 |
| Personalkostnader | 715 | 630 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 301 | 302 | 27 |
| Övriga rörelseposter, netto | −195 | −86 | — |
| Rörelseresultat | 266 | 472 | 305 |
| Ränteintäkter | 1 | 5 | 1 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 266 | 476 | 305 |
| Bokslutsdispositioner | −68 | −100 | −76 |
| Skatt | 42 | 77 | 47 |
| Årets resultat | 156 | 299 | 181 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 23 | 31 | 39 |
| Kortfristiga fordringar | 362 | 262 | 6 |
| Kassa och bank | 668 | 545 | 324 |
| Omsättningstillgångar | 1 030 | 807 | 330 |
| Summa tillgångar | 1 053 | 838 | 369 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 380 | 181 | 0 |
| Eget kapital | 561 | 505 | 206 |
| Justerat eget kapital | 756 | 646 | 267 |
| Obeskattade reserver | 245 | 177 | 77 |
| Kortfristiga skulder | 247 | 156 | 86 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 053 | 838 | 369 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 478 granskade bolag ligger BS Konsult & Bygg AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 17,9 procent, och soliditeten var hög — 53,3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företagets verksamhet är att bedriva entreprenad-, konsult- och utbildningsverksamhet inom Bygg och solceller samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bobby Sandberg (f. 1971) Styrelseledamot
- Anna Lundberg (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-05-08 |
|---|---|
| Bransch | Anläggningsarbeten för el (SNI 42221) |
| Adress | Rusthållarvägen 3, 724 65, Västerås Besök: Rusthållarvägen 3, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |