Aktiebolag Motala 256 sökningar
Brunneby Musteri AB
Juice- och safttillverkning
79,7 mkr
+12,2 %6,5 %
−0,8 p.e.44,0 %
−3,3 p.e.29
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 79 667 | 70 994 | 70 534 | 62 067 | 59 707 | 51 656 | 51 723 | 47 397 |
| Rörelseresultat | 5 156 | 5 130 | 8 866 | 5 224 | 9 519 | 8 389 | 7 617 | 1 797 |
| Årets resultat | 4 067 | 3 342 | 6 310 | 3 954 | 6 361 | 5 950 | 4 763 | 1 965 |
| Eget kapital | 18 602 | 18 535 | 19 193 | 15 883 | 17 929 | 14 568 | 11 618 | 8 354 |
| Balansomslutning | 42 230 | 39 156 | 39 224 | 36 219 | 40 577 | 34 194 | 29 009 | 27 775 |
| Anställda | 29 | 29 | 28 | 28 | 25 | 18 | 18 | 18 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 79 667 | 70 994 | 70 534 | 62 067 | 59 707 | 51 656 | 51 723 | 47 397 |
| Personalkostnader | 19 497 | 17 877 | 16 275 | 14 441 | 11 819 | 10 312 | 10 800 | 10 051 |
| Av- och nedskrivningar | 1 346 | 1 278 | 1 250 | 1 494 | 876 | 787 | 770 | 705 |
| Övriga externa kostnader | 13 565 | 14 413 | 13 007 | 12 816 | 9 018 | 8 805 | 8 067 | 8 188 |
| Övriga rörelseposter, netto | −40 103 | −32 296 | −31 136 | −28 092 | −28 475 | −23 363 | −24 469 | −26 656 |
| Rörelseresultat | 5 156 | 5 130 | 8 866 | 5 224 | 9 519 | 8 389 | 7 617 | 1 797 |
| Ränteintäkter | 178 | 305 | 203 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 23 | 15 | 7 | 12 | 0 | 5 | 68 | 125 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 311 | 5 419 | 9 062 | 5 233 | 9 523 | 8 385 | 7 660 | 1 730 |
| Bokslutsdispositioner | −141 | −1 141 | −1 178 | −239 | −1 477 | −785 | −1 462 | 784 |
| Skatt | 1 103 | 937 | 1 574 | 1 040 | 1 685 | 1 650 | 1 435 | 549 |
| Årets resultat | 4 067 | 3 342 | 6 310 | 3 954 | 6 361 | 5 950 | 4 763 | 1 965 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 928 | 9 714 | 8 688 | 5 947 | 4 577 | 3 059 | 3 591 | 4 383 |
| Varulager | 9 914 | 10 877 | 10 052 | 9 287 | 6 586 | 6 931 | 3 469 | 3 574 |
| Kortfristiga fordringar | 6 488 | 7 585 | 8 229 | 8 883 | 9 340 | 7 172 | 9 404 | 12 554 |
| Kassa och bank | 13 900 | 10 980 | 12 255 | 12 102 | 20 074 | 17 032 | 12 545 | 7 263 |
| Omsättningstillgångar | 30 302 | 29 442 | 30 536 | 30 272 | 35 999 | 31 135 | 25 418 | 23 391 |
| Summa tillgångar | 42 230 | 39 156 | 39 224 | 36 219 | 40 577 | 34 194 | 29 009 | 27 775 |
| Aktiekapital | 400 | 400 | 400 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 14 135 | 14 793 | 12 483 | 11 829 | 11 468 | 8 518 | 6 755 | 6 289 |
| Eget kapital | 18 602 | 18 535 | 19 193 | 15 883 | 17 929 | 14 568 | 11 618 | 8 354 |
| Justerat eget kapital | 29 635 | 29 456 | 29 209 | 24 963 | 26 819 | 22 286 | 18 712 | 14 288 |
| Obeskattade reserver | 13 895 | 13 754 | 12 614 | 11 436 | 11 197 | 9 720 | 8 935 | 7 473 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 420 | 1 682 | 2 113 | 2 981 |
| Kortfristiga skulder | 9 733 | 6 867 | 7 417 | 8 900 | 10 031 | 8 224 | 6 343 | 8 967 |
| Summa eget kapital och skulder | 42 230 | 39 156 | 39 224 | 36 219 | 40 577 | 34 194 | 29 009 | 27 775 |
Verksamhet
Mätt mot de 101 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Brunneby Musteri AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 79,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 6,5 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 44,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 29 personer, med säte i Motala.
Bolaget skall bedriva förädling och försäljning av livsmedelspro- dukter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Gunnar Surtevall (f. 1959) Ordförande, Styrelseledamot
- Jonas Danielsson (f. 1970) Styrelseledamot
- Alf Blåder (f. 1960) Styrelseledamot
- Eva Ronström (f. 1958) Styrelseledamot
- Gunnar Kjellin (f. 1956) Styrelseledamot
- Ingrid Bettina Marianne Kjellin (f. 1964) Styrelseledamot
- Martin John Hector Golbe (f. 1985) Extern firmatecknare
- Lisa Allard (f. 1980) Extern firmatecknare
- Daniel Rolf Birger Carlborg (f. 1971) Revisor
- Peter Gustafsson (f. 1964) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-09-21 |
|---|---|
| Adress | Brunneby Gård, 591 77, Borensberg Besök: Brunneby Gård, Borensberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |