Aktiebolag Upplands-Väsby
Brunnby Livs AB
39 sökningar
Omsättning 2025
240 tkr
0,0 %Rörelsemarginal
-9,2 %
+10,0 p.e.Soliditet
74,0 %
+3,8 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 240 | 240 | 240 | 244 | 561 | 2 292 |
| Rörelseresultat | −22 | −46 | −15 | −245 | −518 | 216 |
| Årets resultat | 1 | 41 | 26 | 80 | 199 | 126 |
| Eget kapital | 523 | 522 | 481 | 455 | 375 | 176 |
| Balansomslutning | 707 | 744 | 709 | 712 | 952 | 906 |
| Anställda | 2 | 1 | 3 | 1 | 2 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 240 | 240 | 240 | 244 | 561 | 2 292 |
| Personalkostnader | 240 | 249 | 225 | 347 | 289 | 567 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 112 |
| Övriga externa kostnader | 21 | 36 | 31 | 55 | 187 | 210 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −87 | −603 | −1 187 |
| Rörelseresultat | −22 | −46 | −15 | −245 | −518 | 216 |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −22 | 53 | 34 | 103 | 407 | 215 |
| Bokslutsdispositioner | 25 | 0 | 0 | 0 | −129 | −54 |
| Skatt | 2 | 12 | 8 | 22 | 80 | 35 |
| Årets resultat | 1 | 41 | 26 | 80 | 199 | 126 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 665 | 665 | 680 | 680 | 0 | 656 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 89 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 75 | 25 | 0 | 83 | 67 |
| Kassa och bank | 42 | 4 | 4 | 32 | 869 | 95 |
| Omsättningstillgångar | 42 | 78 | 29 | 32 | 952 | 250 |
| Summa tillgångar | 707 | 744 | 709 | 712 | 952 | 906 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 472 | 431 | 405 | 325 | 126 | 0 |
| Eget kapital | 523 | 522 | 481 | 455 | 375 | 176 |
| Justerat eget kapital | 648 | 667 | 626 | 600 | 520 | 219 |
| Obeskattade reserver | 158 | 183 | 183 | 183 | 182 | 54 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 39 | 45 | 74 | 395 | 676 |
| Summa eget kapital och skulder | 707 | 744 | 709 | 712 | 952 | 906 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 206 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Brunnby Livs AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 240 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -9,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 74,0 procent får betecknas som hög. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Upplands-Väsby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska handla med livsmedel, driva restaurangverksamhet, handel med värdepapper samt fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Georges Dib Ghazal (f. 1955) Ordförande, Styrelseledamot
- Charbel Ghazal (f. 1986) Styrelseledamot
- Sabah Jebran Ghazal (f. 1955) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-04-09 |
|---|---|
| Bransch | Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112) |
| Adress | Tellusgatan 2, 195 58, Märsta Besök: Tellusgatan 2, Märsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |