Aktiebolag Härjedalen
Bruksvallarnas VVS AB
130 sökningar
Omsättning 2026
7,5 mkr
−26,5 %Rörelsemarginal
-0,2 %
−4,0 p.e.Soliditet
42,4 %
+0,7 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 470 | 10 164 | 10 259 | 7 679 | 8 233 |
| Rörelseresultat | −14 | 388 | 802 | 193 | 22 |
| Årets resultat | 193 | 234 | 584 | 6 | −81 |
| Eget kapital | 2 257 | 2 464 | 2 230 | 1 646 | 1 640 |
| Balansomslutning | 5 319 | 5 900 | 6 322 | 5 796 | 6 382 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 470 | 10 164 | 10 259 | 7 679 | 8 233 |
| Personalkostnader | 1 534 | 1 668 | 1 673 | 1 313 | 1 586 |
| Av- och nedskrivningar | 443 | 416 | 511 | 488 | 400 |
| Övriga externa kostnader | 1 335 | 814 | 521 | 881 | 1 011 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 172 | −6 878 | −6 752 | −4 804 | −5 214 |
| Rörelseresultat | −14 | 388 | 802 | 193 | 22 |
| Ränteintäkter | 17 | 3 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 110 | 156 | 219 | 188 | 104 |
| Resultat efter finansiella poster | 193 | 234 | 584 | 6 | −81 |
| Årets resultat | 193 | 234 | 584 | 6 | −81 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 606 | 4 013 | 4 316 | 4 553 | 5 022 |
| Varulager | 374 | 425 | 497 | 375 | 308 |
| Kortfristiga fordringar | 1 338 | 1 100 | 534 | 831 | 966 |
| Kassa och bank | 1 | 362 | 975 | 37 | 86 |
| Omsättningstillgångar | 1 713 | 1 887 | 2 006 | 1 243 | 1 360 |
| Summa tillgångar | 5 319 | 5 900 | 6 322 | 5 796 | 6 382 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 014 | 2 180 | 1 596 | 1 590 | 1 671 |
| Eget kapital | 2 257 | 2 464 | 2 230 | 1 646 | 1 640 |
| Justerat eget kapital | 2 257 | 2 464 | 2 230 | 1 646 | 1 640 |
| Långfristiga skulder | 2 139 | 2 404 | 2 667 | 2 956 | 3 214 |
| Kortfristiga skulder | 923 | 1 032 | 1 425 | 1 194 | 1 528 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 319 | 5 900 | 6 322 | 5 796 | 6 382 |
| Ställda säkerheter | 8 085 | 8 085 | 8 085 | 8 085 | 500 |
Verksamhet
Bruksvallarnas VVS AB omsatte 7,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -0,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 42,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 27 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Härjedalen.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av VVS-arbeten, VVS-material och entreprenader, handel och förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Hoflin (f. 1973) Styrelseledamot
- Janne Herje (f. 1977) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Daniel Sundqvist (f. 1981) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Vallarvägen 112, 846 97, Bruksvallarna Besök: Vallarvägen 112, Bruksvallarna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |