Aktiebolag Mora
Brudtallen i Mora AB
39 sökningar
Omsättning 2025
1 mkr
+11,7 %Rörelsemarginal
13,0 %
+15,0 p.e.Soliditet
23,9 %
+0,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 029 | 921 | 746 | 428 |
| Rörelseresultat | 134 | −18 | −211 | −751 |
| Årets resultat | 14 | 904 | −201 | −751 |
| Eget kapital | 1 986 | 1 952 | 1 048 | 1 249 |
| Balansomslutning | 8 301 | 8 297 | 8 438 | 9 014 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 029 | 921 | 746 | 428 |
| Av- och nedskrivningar | 259 | 263 | 191 | 197 |
| Övriga externa kostnader | 514 | 639 | 642 | 981 |
| Övriga rörelseposter, netto | −122 | −37 | −124 | — |
| Rörelseresultat | 134 | −18 | −211 | −751 |
| Ränteintäkter | 7 | 17 | 10 | — |
| Räntekostnader | 225 | 259 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −84 | −261 | −201 | −751 |
| Koncernbidrag | 112 | 1 165 | 0 | 0 |
| Skatt | 14 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 14 | 904 | −201 | −751 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 459 | 7 132 | 7 395 | 6 143 |
| Kortfristiga fordringar | 114 | 143 | 845 | 531 |
| Kassa och bank | 728 | 1 022 | 198 | 2 340 |
| Omsättningstillgångar | 842 | 1 165 | 1 044 | 2 871 |
| Summa tillgångar | 8 301 | 8 297 | 8 438 | 9 014 |
| Aktiekapital | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Balanserat resultat | −28 | −952 | −751 | 0 |
| Eget kapital | 1 986 | 1 952 | 1 048 | 1 249 |
| Justerat eget kapital | 1 986 | 1 952 | 1 048 | 1 249 |
| Långfristiga skulder | 6 113 | 6 000 | 6 905 | 6 605 |
| Kortfristiga skulder | 202 | 345 | 485 | 1 160 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 301 | 8 297 | 8 438 | 9 014 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger Brudtallen i Mora AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 13,0 procent — en god nivå — medan soliditeten på 23,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 12 procent. Bolaget hör hemma i Mora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning och uthyrning av lokaler och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Lundberg (f. 1990) Styrelseledamot
- Skyddad identitet (f. 1988) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | R & B Bolag i Mora AB (556834-3726) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bror & Syster Holding AB (556921-9438) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 265, 792 24, Mora Besök: Box 265, Mora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |