Aktiebolag Stockholm
Bromma Tech Consulting AB
53 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
−4,8 %Rörelsemarginal
81,0 %
−0,9 p.e.Soliditet
95,3 %
+3,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 124 | 1 181 | 1 182 | 732 | 415 | 138 | 101 | 272 |
| Rörelseresultat | 910 | 967 | 966 | 566 | 303 | 59 | −16 | −46 |
| Årets resultat | 721 | 787 | 769 | 448 | 241 | 59 | −16 | −46 |
| Eget kapital | 2 072 | 2 701 | 1 914 | 1 145 | 697 | 456 | 397 | 413 |
| Balansomslutning | 2 174 | 2 956 | 2 203 | 1 360 | 794 | 491 | 432 | 565 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 124 | 1 181 | 1 182 | 732 | 415 | 138 | 101 | 272 |
| Övriga externa kostnader | 189 | 209 | 218 | 160 | 109 | 79 | 118 | 317 |
| Övriga rörelseposter, netto | −25 | — | — | −6 | −3 | — | 1 | — |
| Rörelseresultat | 910 | 967 | 966 | 566 | 303 | 59 | −16 | −46 |
| Ränteintäkter | 5 | 30 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 911 | 995 | 967 | 566 | 303 | 59 | −16 | −46 |
| Skatt | 190 | 207 | 199 | 118 | 62 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 721 | 787 | 769 | 448 | 241 | 59 | −16 | −46 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 107 | 364 | 437 | 93 | 24 | 14 | 21 | 117 |
| Kassa och bank | 2 067 | 2 592 | 1 766 | 1 267 | 770 | 476 | 412 | 448 |
| Omsättningstillgångar | 2 174 | 2 956 | 2 203 | 1 360 | 794 | 491 | 432 | 565 |
| Summa tillgångar | 2 174 | 2 956 | 2 203 | 1 360 | 794 | 491 | 432 | 565 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 301 | 1 864 | 1 095 | 647 | 406 | 347 | 363 | 409 |
| Eget kapital | 2 072 | 2 701 | 1 914 | 1 145 | 697 | 456 | 397 | 413 |
| Justerat eget kapital | 2 072 | 2 701 | 1 914 | 1 145 | 697 | 456 | 397 | 413 |
| Kortfristiga skulder | 102 | 255 | 289 | 215 | 97 | 35 | 35 | 152 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 174 | 2 956 | 2 203 | 1 360 | 794 | 491 | 432 | 565 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Bromma Tech Consulting AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 81,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 95,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 5 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet ska omfatta rådgivning till företagsledningar och styrelser, tillhandahålla styrelseledamöter, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jörgen Lantto (f. 1963) Styrelseledamot
- Päivi Lantto (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-09-23 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Önskeringsvägen 8, 167 63, Bromma Besök: Önskeringsvägen 8, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |