Aktiebolag Ulricehamn
Bromma Bygg & Förvaltning AB
96 sökningar
5,1 mkr
+16,0 %0,6 %
−7,5 p.e.48,9 %
+1,0 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 071 | 4 371 | 2 468 | 1 603 | 1 535 | 2 409 | 5 626 | 6 592 |
| Rörelseresultat | 30 | 354 | 332 | 343 | 20 | 330 | −18 | 673 |
| Årets resultat | 30 | 264 | 214 | 143 | 14 | 257 | 171 | 379 |
| Eget kapital | 732 | 653 | 689 | 476 | 533 | 718 | 461 | 590 |
| Balansomslutning | 1 498 | 1 364 | 1 150 | 918 | 1 176 | 983 | 1 330 | 1 959 |
| Anställda | 4 | 4 | 1 | 1 | 1 | 2 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 071 | 4 371 | 2 468 | 1 603 | 1 535 | 2 409 | 5 626 | 6 592 |
| Personalkostnader | 2 426 | 2 002 | 782 | 313 | 806 | 1 066 | 3 684 | 4 034 |
| Av- och nedskrivningar | 76 | 54 | 111 | 115 | 103 | 77 | 93 | 113 |
| Övriga externa kostnader | 772 | 730 | 454 | 310 | 421 | 388 | 718 | 744 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 767 | −1 231 | −789 | −522 | −185 | −548 | −1 149 | −1 028 |
| Rörelseresultat | 30 | 354 | 332 | 343 | 20 | 330 | −18 | 673 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 6 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | 354 | 332 | 343 | 18 | 328 | −24 | 667 |
| Bokslutsdispositioner | 11 | −20 | −80 | −162 | 0 | 0 | 246 | −173 |
| Skatt | 10 | 71 | 38 | 38 | 4 | 71 | 51 | 115 |
| Årets resultat | 30 | 264 | 214 | 143 | 14 | 257 | 171 | 379 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 191 | 267 | 526 | 363 | 535 | 337 | 513 | 423 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 851 | 285 | 614 | 349 | 471 | 400 | 621 | 1 095 |
| Kassa och bank | 456 | 812 | 10 | 206 | 170 | 246 | 190 | 441 |
| Omsättningstillgångar | 1 307 | 1 098 | 624 | 555 | 640 | 646 | 818 | 1 536 |
| Summa tillgångar | 1 498 | 1 364 | 1 150 | 918 | 1 176 | 983 | 1 330 | 1 959 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 403 | 289 | 375 | 233 | 419 | 361 | 190 | 111 |
| Eget kapital | 732 | 653 | 689 | 476 | 533 | 718 | 461 | 590 |
| Justerat eget kapital | 931 | 861 | 882 | 605 | 533 | 718 | 461 | 786 |
| Obeskattade reserver | 251 | 262 | 243 | 162 | 0 | 0 | 0 | 247 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 68 | 231 | 65 |
| Kortfristiga skulder | 714 | 449 | 218 | 280 | 643 | 197 | 638 | 1 057 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 498 | 1 364 | 1 150 | 918 | 1 176 | 983 | 1 330 | 1 959 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 177 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Bromma Bygg & Förvaltning AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 5,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 48,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 16 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Ulricehamn.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet med totalentreprenad och konsultverksamhet inom bygg och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Rikard Natt och Dag (f. 1976) Verkställande direktör
- Rikard Natt och Dag (f. 1976) Styrelseledamot
- Katarina Rylander (f. 1983) Styrelsesuppleant
- Hanna Hoof (f. 1987) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-05-06 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | vegby 340, 523 62, Vegby Besök: Vegby 340, Vegby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |