starkabolag.se

Aktiebolag Mora

Bröderna Halvarsson Bygg & Timmerhus AB

171 sökningar

Omsättning 2025

4,5 mkr

+8,7 %
Rörelsemarginal

-2,8 %

−3,2 p.e.
Soliditet

51,2 %

+9,0 p.e.
Anställda

4

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning4 5044 1433 6323 0722 986
Rörelseresultat−12417327−30211
Årets resultat−39102145115
Eget kapital612651641428422
Balansomslutning1 1951 7081 3759231 285
Anställda44333
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning4 5044 1433 6323 0722 986
Personalkostnader2 5542 2621 8261 6921 562
Av- och nedskrivningar27118093105
Övriga externa kostnader456726575579472
Övriga rörelseposter, netto−1 591−1 127−824−738−636
Rörelseresultat−12417327−30211
Ränteintäkter001——
Räntekostnader444916
Resultat efter finansiella poster−12814324−40195
Bokslutsdispositioner890−5445−50
Skatt0356030
Årets resultat−39102145115

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar1024960140233
Varulager147147152157160
Kortfristiga fordringar785334190372251
Kassa och bank1611 178973254641
Omsättningstillgångar1 0931 6591 3157831 052
Summa tillgångar1 1951 7081 3759231 285
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat543533319314199
Eget kapital612651641428422
Justerat eget kapital612722712456486
Obeskattade reserver089893580
Kortfristiga skulder583968645460783
Summa eget kapital och skulder1 1951 7081 3759231 285
Ställda säkerheter1 2301 2301 2301 2301 230

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Bröderna Halvarsson Bygg & Timmerhus AB 4,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -2,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 51,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Mora.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är byggverksamhet och fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Bröderna Halvarsson Bygg & Timmerhus AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Bröderna Halvarsson Bygg & Timmerhus AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Bröderna Halvarsson Bygg & Timmerhus AB (556547-8301)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1997-12-17
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Grovavägen 19, 792 94, Mora
Besök: Grovavägen 19, Mora
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon070-2965755