Aktiebolag Göteborg
Broccoli Music AB
22 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
+101,0 %Rörelsemarginal
47,8 %
−33,2 p.e.Soliditet
84,7 %
+22,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 411 | 702 | 211 | 248 |
| Rörelseresultat | 675 | 569 | −2 | 161 |
| Årets resultat | 541 | 457 | 6 | 128 |
| Eget kapital | 1 158 | 616 | 159 | 153 |
| Balansomslutning | 1 367 | 982 | 625 | 543 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 411 | 702 | 211 | 248 |
| Övriga externa kostnader | 623 | 58 | 148 | 66 |
| Övriga rörelseposter, netto | −113 | −75 | −65 | −21 |
| Rörelseresultat | 675 | 569 | −2 | 161 |
| Ränteintäkter | 6 | 8 | 10 | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 681 | 576 | 8 | 161 |
| Skatt | 139 | 119 | 2 | 33 |
| Årets resultat | 541 | 457 | 6 | 128 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 182 | 183 | 162 | 114 |
| Kortfristiga fordringar | 1 055 | 254 | 30 | 62 |
| Kassa och bank | 130 | 545 | 433 | 367 |
| Omsättningstillgångar | 1 184 | 800 | 463 | 429 |
| Summa tillgångar | 1 367 | 982 | 625 | 543 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 592 | 134 | 128 | 0 |
| Eget kapital | 1 158 | 616 | 159 | 153 |
| Justerat eget kapital | 1 158 | 616 | 159 | 153 |
| Kortfristiga skulder | 209 | 366 | 466 | 390 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 367 | 982 | 625 | 543 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Broccoli Music AB omsatte 1,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 432 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 47,8 procent, och soliditeten var hög — 84,7 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 101 procent. Sätet finns i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva musikutgivning både digitalt och på fysiska medier, musikkompostion, musikproduktion, management inom musik & företagande, PR-verksamhet, arrangemang av konserter, förlagsverksamhet inom musik och litteratur, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Rasmus Hansén (f. 1985) Styrelseledamot
- Love Jansson Laos (f. 1988) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | RH Holding AB (559359-6991) |
|---|---|
| Koncernmoder | RH Holding AB (559359-6991) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-02-15 |
|---|---|
| Bransch | Ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200) |
| Adress | Sparrgrensgatan 6, 416 54, Göteborg Besök: Sparrgrensgatan 6, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |