Aktiebolag Emmaboda
Broakulla Bleck- & Plåtslageri AB
187 sökningar
1,2 mkr
−18,7 %-19,3 %
−5,5 p.e.84,9 %
+1,4 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 167 | 1 436 | 2 490 | 4 203 | 4 731 | 3 422 | 3 836 |
| Rörelseresultat | −225 | −198 | 104 | 283 | 645 | −320 | −76 |
| Årets resultat | −225 | −49 | 84 | 246 | 417 | −66 | 15 |
| Eget kapital | 412 | 637 | 686 | 902 | 856 | 438 | 504 |
| Balansomslutning | 485 | 762 | 1 072 | 1 348 | 1 540 | 938 | 1 222 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 167 | 1 436 | 2 490 | 4 203 | 4 731 | 3 422 | 3 836 |
| Personalkostnader | 18 | 721 | 849 | 1 873 | 2 181 | 2 014 | 1 932 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 13 | 14 | 41 | 41 | 36 | 36 |
| Övriga externa kostnader | 704 | 350 | 530 | 646 | 719 | 740 | 1 003 |
| Övriga rörelseposter, netto | −670 | −550 | −993 | −1 360 | −1 145 | −952 | −941 |
| Rörelseresultat | −225 | −198 | 104 | 283 | 645 | −320 | −76 |
| Ränteintäkter | 3 | 2 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 4 | 4 | 4 | 6 | 11 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | −225 | −200 | 100 | 279 | 638 | −330 | −85 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 151 | 9 | 34 | −118 | 265 | 110 |
| Skatt | 0 | 0 | 25 | 67 | 103 | 0 | 10 |
| Årets resultat | −225 | −49 | 84 | 246 | 417 | −66 | 15 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 99 | 117 | 54 | 68 | 109 | 121 | 158 |
| Varulager | 131 | 185 | 284 | 166 | 193 | 126 | 176 |
| Kortfristiga fordringar | 97 | 303 | 504 | 384 | 723 | 654 | 688 |
| Kassa och bank | 158 | 157 | 230 | 730 | 514 | 38 | 201 |
| Omsättningstillgångar | 386 | 645 | 1 017 | 1 280 | 1 431 | 817 | 1 064 |
| Summa tillgångar | 485 | 762 | 1 072 | 1 348 | 1 540 | 938 | 1 222 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 532 | 581 | 497 | 551 | 334 | 399 | 384 |
| Eget kapital | 412 | 637 | 686 | 902 | 856 | 438 | 504 |
| Justerat eget kapital | 412 | 637 | 806 | 1 029 | 1 010 | 498 | 775 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 151 | 160 | 194 | 76 | 341 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 57 |
| Kortfristiga skulder | 73 | 125 | 235 | 286 | 490 | 402 | 320 |
| Summa eget kapital och skulder | 485 | 762 | 1 072 | 1 348 | 1 540 | 938 | 1 222 |
| Ställda säkerheter | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 543 | 1 500 | 1 500 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 652 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Broakulla Bleck- & Plåtslageri AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -19,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 84,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 19 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Emmaboda.
Bolaget skall bedriva plåtslageri inom byggnadssektorn samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Kent Engman (f. 1968) Styrelseledamot
- Anders Björehag (f. 1959) Styrelsesuppleant
- Daniel Andersson (f. 1982) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-11-12 |
|---|---|
| Bransch | Takarbeten av plåt (SNI 43411) |
| Adress | Landsvägen 60, 361 53, Broakulla Besök: Landsvägen 60, Broakulla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |