Aktiebolag Solna
Bro Mälarstrand 47 AB
47 sökningar
Omsättning 2025
9,6 mkr
+82,0 %Rörelsemarginal
38,9 %
+13,8 p.e.Soliditet
2,0 %
+0,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 608 | 5 280 | 80 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 3 737 | 1 326 | −817 | −167 | −112 | −134 | −80 | 304 |
| Årets resultat | 461 | −9 440 | −10 217 | −1 525 | −959 | −226 | −141 | 235 |
| Eget kapital | 2 680 | 2 219 | 5 309 | 1 716 | 932 | 74 | 231 | 284 |
| Balansomslutning | 137 268 | 139 077 | 179 711 | 66 345 | 25 601 | 8 136 | 1 809 | 1 023 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 608 | 5 280 | 80 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 2 642 | 699 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 3 229 | 3 255 | 897 | 167 | 112 | 134 | 80 | 0 |
| Rörelseresultat | 3 737 | 1 326 | −817 | −167 | −112 | −134 | −80 | 304 |
| Ränteintäkter | 2 007 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 565 | 9 828 | 1 259 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 179 | −8 501 | −11 033 | −2 157 | −959 | −226 | −141 | 301 |
| Koncernbidrag | 760 | −820 | 816 | 632 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 478 | 119 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 |
| Årets resultat | 461 | −9 440 | −10 217 | −1 525 | −959 | −226 | −141 | 235 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 112 197 | 115 234 | 129 355 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 60 318 | 25 565 | 8 136 | 1 318 | 1 023 |
| Kortfristiga fordringar | 24 455 | 22 993 | 44 909 | 6 018 | 36 | 0 | 491 | 0 |
| Kassa och bank | 616 | 850 | 5 447 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 25 071 | 23 843 | 50 356 | 66 345 | 25 601 | 8 136 | 1 809 | 1 023 |
| Summa tillgångar | 137 268 | 139 077 | 179 711 | 66 345 | 25 601 | 8 136 | 1 809 | 1 023 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 169 | 11 609 | 1 666 | 882 | 24 | 181 | 234 | −1 |
| Eget kapital | 2 680 | 2 219 | 5 309 | 1 716 | 932 | 74 | 231 | 284 |
| Justerat eget kapital | 2 680 | 2 219 | 5 309 | 1 716 | 932 | 74 | 231 | 284 |
| Avsättningar | 597 | 119 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 85 242 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 133 991 | 136 739 | 89 160 | 64 629 | 24 669 | 8 062 | 1 578 | 739 |
| Summa eget kapital och skulder | 137 268 | 139 077 | 179 711 | 66 345 | 25 601 | 8 136 | 1 809 | 1 023 |
| Ställda säkerheter | 120 000 | 120 000 | 120 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 22 046 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Bro Mälarstrand 47 AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 9,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 38,9 procent, och soliditeten var låg — 2,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 82 procent. Sätet finns i Solna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska direkt eller indirekt äga, utveckla och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Henrik Meeths (f. 1980) Ordförande, Styrelseledamot
- Peter Boman (f. 1986) Styrelseledamot
- Svenjo Malte Behrens (f. 1983) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Katrine Söderberg (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Tegelhagen Holding 9 AB (559082-3588) |
|---|---|
| Koncernmoder | HAM Nordic AB (559279-7376) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-10-19 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Garis Carlssons gata 1, 169 41, Solna Besök: Garvis Carlssons Gata 1, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |