Aktiebolag Hjo
Bright Cut Engineering Sweden AB
25 sökningar
2,8 mkr
+28,3 %-0,4 %
−5,7 p.e.19,3 %
−2,0 p.e.1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 819 | 2 198 | 2 139 |
| Rörelseresultat | −10 | 117 | 150 |
| Årets resultat | −10 | 70 | 128 |
| Eget kapital | 213 | 223 | 153 |
| Balansomslutning | 1 103 | 1 045 | 1 008 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 819 | 2 198 | 2 139 |
| Personalkostnader | 665 | 605 | 534 |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 26 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 383 | 294 | 684 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 738 | −1 156 | −744 |
| Rörelseresultat | −10 | 117 | 150 |
| Räntekostnader | 0 | 28 | 38 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | 89 | 112 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 50 |
| Skatt | 0 | 19 | 34 |
| Årets resultat | −10 | 70 | 128 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 132 | 234 | 102 |
| Varulager | 353 | 380 | 469 |
| Kortfristiga fordringar | 283 | 184 | 59 |
| Kassa och bank | 335 | 247 | 378 |
| Omsättningstillgångar | 970 | 811 | 906 |
| Summa tillgångar | 1 103 | 1 045 | 1 008 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 198 | 128 | 0 |
| Eget kapital | 213 | 223 | 153 |
| Justerat eget kapital | 213 | 223 | 153 |
| Långfristiga skulder | 720 | 641 | 794 |
| Kortfristiga skulder | 170 | 181 | 61 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 103 | 1 045 | 1 008 |
| Ställda säkerheter | 40 | 40 | 40 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bright Cut Engineering Sweden AB 2,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 297 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,4 procent, och soliditeten var måttlig — 19,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 28 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Hjo.
Bolaget utför handgravyr (blankstick), bedriver import och försäljning samt tillverkning och prototypframställning av maskiner och verktyg till handgravörer, juvelfattare, guldsmeder och hobbyister. Bolaget anordnar också kurser för ovan nämnda yrkeskategorier. Verksamheten består även i att äga och förvalta värdepapper.
Styrelse & ledning
- Joacim Jansson (f. 1967) Styrelseledamot
- Jerry Jansson (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-12-14 |
|---|---|
| Bransch | Annan varuhus- eller stormarknadshandel (SNI 47121) |
| Adress | Isleryd Kullavik 2, 544 94, Hjo Besök: Isleryd Kullavik 2, Hjo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |