Aktiebolag Stockholm 129 sökningar
BREEVA II Backa AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
19,7 mkr
+753,3 %15,4 %
6,5 %
+4,7 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 19 728 | 2 312 | 525 | 3 779 | 3 739 | 3 586 | 3 814 |
| Rörelseresultat | 3 037 | −6 345 | −3 771 | −840 | −460 | −604 | −389 |
| Årets resultat | −10 527 | −17 469 | 2 | 8 | 9 | 21 | 0 |
| Eget kapital | 18 198 | 5 124 | 530 | 528 | 520 | 511 | 489 |
| Balansomslutning | 281 661 | 283 258 | 119 841 | 46 446 | 48 341 | 50 865 | 53 003 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 728 | 2 312 | 525 | 3 779 | 3 739 | 3 586 | 3 814 |
| Av- och nedskrivningar | 11 077 | 4 038 | 2 493 | 2 493 | 2 493 | 2 493 | 2 493 |
| Övriga externa kostnader | 5 614 | 4 619 | 1 804 | 2 126 | 1 706 | 1 697 | 1 711 |
| Rörelseresultat | 3 037 | −6 345 | −3 771 | −840 | −460 | −604 | −389 |
| Ränteintäkter | 71 | 16 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 13 635 | 1 411 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 527 | −17 469 | −5 360 | −1 436 | −1 033 | −1 169 | −1 031 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 5 775 | 1 600 | 1 200 | 1 350 | 1 031 |
| Skatt | 0 | 0 | 413 | 157 | 158 | 160 | 0 |
| Årets resultat | −10 527 | −17 469 | 2 | 8 | 9 | 21 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 258 024 | 256 834 | 105 846 | 44 636 | 46 982 | 49 474 | 51 967 |
| Kortfristiga fordringar | 19 501 | 26 424 | 13 995 | 1 810 | 1 360 | 1 390 | 1 036 |
| Kassa och bank | 4 136 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 23 637 | 26 424 | 13 995 | 1 810 | 1 360 | 1 390 | 1 036 |
| Summa tillgångar | 281 661 | 283 258 | 119 841 | 46 446 | 48 341 | 50 865 | 53 003 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 5 025 | 430 | 428 | 420 | 411 | 390 | 389 |
| Eget kapital | 18 198 | 5 124 | 530 | 528 | 520 | 511 | 489 |
| Justerat eget kapital | 18 198 | 5 124 | 530 | 528 | 520 | 511 | 489 |
| Långfristiga skulder | 239 009 | 268 609 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 24 454 | 9 525 | 119 311 | 45 918 | 47 821 | 50 354 | 52 514 |
| Summa eget kapital och skulder | 281 661 | 283 258 | 119 841 | 46 446 | 48 341 | 50 865 | 53 003 |
| Ställda säkerheter | 213 899 | 213 899 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar BREEVA II Backa AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 19,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 15,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 6,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 753 procent. Sätet finns i Stockholm.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt äga och förvalta fastigheter och fastighetsbolag.
Styrelse & ledning
- Kristina Johnson (f. 1962) Ordförande, Styrelseledamot
- Olli Kai Kristian Forsman (f. 1984) Styrelseledamot
- Andreas Norberg (f. 1975) Styrelseledamot
- Neil Kenneth Robertson (f. 1975) Styrelseledamot
- Jacob Lindahl (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | BREEVA II Logistics MidCo AB (559415-8163) |
|---|---|
| Koncernmoder | BARINGS UMBRELLA FUND SCSP SICAV-RAIF |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-09-14 |
|---|---|
| Adress | Box 239, 721 06, Västerås Besök: Box 239, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |