Aktiebolag Stockholm
Brännliden Vind AB
68 sökningar
5,7 mkr
−74,0 %-740,1 %
87,9 %
−3,1 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 734 | 22 088 | 20 413 | 40 062 | 31 974 | 559 | 0 |
| Rörelseresultat | −42 440 | −30 598 | −32 097 | −2 354 | −6 305 | −938 | −91 |
| Årets resultat | −46 514 | −35 274 | −64 139 | −28 475 | −25 953 | −10 350 | 508 |
| Eget kapital | 493 078 | 522 504 | 16 485 | 2 115 | 29 859 | 57 901 | 7 731 |
| Balansomslutning | 561 103 | 574 100 | 612 202 | 587 346 | 605 155 | 653 392 | 127 031 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 734 | 22 088 | 20 413 | 40 062 | 31 974 | 559 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 26 710 | 25 753 | 25 438 | 23 683 | 13 373 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 25 724 | 27 281 | 28 527 | 21 536 | 4 383 | 358 | 90 |
| Övriga rörelseposter, netto | 4 260 | 348 | 1 455 | 2 803 | −20 523 | −1 139 | — |
| Rörelseresultat | −42 440 | −30 598 | −32 097 | −2 354 | −6 305 | −938 | −91 |
| Ränteintäkter | 812 | 3 810 | 581 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 577 | 2 124 | 884 | 2 771 | 19 485 | 4 283 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −44 204 | −41 839 | −55 085 | −27 819 | −25 119 | −4 072 | 652 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 006 | 0 | 0 |
| Skatt | 2 310 | −6 564 | 9 054 | 656 | 1 840 | 6 277 | 144 |
| Årets resultat | −46 514 | −35 274 | −64 139 | −28 475 | −25 953 | −10 350 | 508 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 534 450 | 543 401 | 558 886 | 543 460 | 554 061 | 464 243 | 110 402 |
| Kortfristiga fordringar | 26 652 | 30 699 | 48 750 | 29 476 | 28 008 | 38 456 | 158 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 4 566 | 14 409 | 23 096 | 150 692 | 16 471 |
| Omsättningstillgångar | 26 652 | 30 699 | 53 316 | 43 886 | 51 104 | 189 149 | 16 629 |
| Summa tillgångar | 561 103 | 574 100 | 612 202 | 587 346 | 605 155 | 653 392 | 127 031 |
| Aktiekapital | 58 | 56 | 55 | 52 | 58 192 | 52 | 50 |
| Balanserat resultat | 539 535 | 16 490 | 2 227 | 30 538 | −2 379 | 7 881 | 0 |
| Eget kapital | 493 078 | 522 504 | 16 485 | 2 115 | 29 859 | 57 901 | 7 731 |
| Justerat eget kapital | 493 078 | 522 504 | 16 485 | 2 115 | 29 859 | 57 901 | 7 731 |
| Avsättningar | 16 066 | 13 073 | 19 283 | 9 252 | 8 095 | 6 277 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 35 060 | 239 959 | 276 538 | 269 921 | 556 770 | 118 987 |
| Kortfristiga skulder | 51 959 | 3 462 | 336 475 | 299 440 | 297 279 | 32 442 | 313 |
| Summa eget kapital och skulder | 561 103 | 574 100 | 612 202 | 587 346 | 605 155 | 653 392 | 127 031 |
| Ställda säkerheter | 731 | 708 | 4 566 | 14 399 | 23 085 | 150 988 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 642 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Brännliden Vind AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 5,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -740,1 procent, och soliditeten var hög — 87,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 74 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att bedriva, direkt eller indirekt, distribution av elektricitet från vindkraft samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Magnus Often Sveen (f. 1981) Styrelseledamot
- Idunn Gangaune Finnanger (f. 1985) Styrelsesuppleant
- Mattias Törnkvist (f. 1972) Delgivningsbar person
- Per Svensson (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | ANEO PRODUCTION HOLDING AS |
|---|---|
| Koncernmoder | ANEO PRODUCTION HOLDING AS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-04-27 |
|---|---|
| Bransch | Generering av elektricitet från förnybara energikällor (SNI 35120) |
| Adress | Box 2299, 103 17, Stockholm Besök: Box 2299, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |