Aktiebolag Markaryd
Brånfast AB
238 sökningar
Omsättning 2024
413 tkr
−8,2 %Rörelsemarginal
21,5 %
+6,2 p.e.Soliditet
-2,6 %
+5,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 413 | 450 | 379 | 0 |
| Rörelseresultat | 89 | 69 | −4 | −67 |
| Årets resultat | −154 | −49 | −84 | −100 |
| Eget kapital | −61 | −208 | −159 | −75 |
| Balansomslutning | 2 342 | 2 498 | 2 612 | 2 603 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 413 | 450 | 379 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 120 | 108 | 107 | 51 |
| Övriga externa kostnader | 204 | 272 | 318 | 136 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 42 | — |
| Rörelseresultat | 89 | 69 | −4 | −67 |
| Räntekostnader | 243 | 118 | 80 | 33 |
| Resultat efter finansiella poster | −154 | −49 | −84 | −100 |
| Årets resultat | −154 | −49 | −84 | −100 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 307 | 2 427 | 2 536 | 2 567 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 71 | 63 | 19 |
| Kassa och bank | 12 | 0 | 13 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 34 | 71 | 76 | 36 |
| Summa tillgångar | 2 342 | 2 498 | 2 612 | 2 603 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −232 | −184 | −100 | 0 |
| Eget kapital | −61 | −208 | −159 | −75 |
| Justerat eget kapital | −61 | −208 | −159 | −75 |
| Långfristiga skulder | 1 935 | 1 935 | 2 025 | 2 205 |
| Kortfristiga skulder | 468 | 771 | 746 | 473 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 342 | 2 498 | 2 612 | 2 603 |
| Ställda säkerheter | 0 | 2 250 | 2 250 | 2 250 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Brånfast AB omsatte 413 tusen kronor räkenskapsåret 2024, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 21,5 procent, och soliditeten var låg — -2,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Sätet finns i Markaryd.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Emil Andersson (f. 1986) Styrelseledamot
- Pernilla Vidigsson (f. 1989) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Emp Stålteknik AB (559148-7615) |
|---|---|
| Koncernmoder | Emp Stålteknik AB (559148-7615) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-07-30 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Hyvelgatan 2, 285 38, Markaryd Besök: Hyvelgatan 2, Markaryd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |