Aktiebolag Bräcke
Bracke Forest AB
304 sökningar
101,2 mkr
+20,4 %17,6 %
−1,6 p.e.83,9 %
+1,4 p.e.21
+16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 101 232 | 84 094 | 82 488 | 62 284 | 72 529 |
| Rörelseresultat | 17 844 | 16 148 | 15 087 | 13 649 | 0 |
| Årets resultat | 14 218 | 15 531 | 11 862 | 8 173 | 0 |
| Eget kapital | 74 295 | 69 700 | 58 816 | 46 954 | 38 781 |
| Balansomslutning | 88 541 | 84 464 | 78 026 | 64 662 | 49 437 |
| Anställda | 21 | 18 | 15 | 15 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03* | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 101 232 | 84 094 | 82 488 | 62 284 | 72 529 |
| Kostnad sålda varor | 60 264 | 51 247 | 48 145 | 35 955 | 38 460 |
| Bruttoresultat | 40 968 | 32 847 | 34 343 | 26 329 | 34 069 |
| Rörelseresultat | 17 844 | 16 148 | 15 087 | 13 649 | 0 |
| Ränteintäkter | 31 | 35 | 26 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 51 | 10 | 14 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 875 | 16 182 | 15 062 | 13 640 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 3 402 | 0 | −3 402 | 0 |
| Skatt | 3 656 | 4 053 | 3 199 | 2 065 | 4 611 |
| Årets resultat | 14 218 | 15 531 | 11 862 | 8 173 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03* | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 679 | 7 797 | 2 598 | 3 414 | 2 419 |
| Varulager | 35 784 | 35 119 | 38 630 | 24 282 | 25 077 |
| Kortfristiga fordringar | 24 656 | 21 274 | 20 484 | 36 965 | 21 885 |
| Kassa och bank | 19 422 | 20 274 | 16 314 | 1 | 56 |
| Omsättningstillgångar | 79 863 | 76 667 | 75 427 | 61 248 | 47 018 |
| Summa tillgångar | 88 541 | 84 464 | 78 026 | 64 662 | 49 437 |
| Aktiekapital | 1 990 | 1 990 | 1 990 | 1 990 | 1 990 |
| Balanserat resultat | 43 877 | 37 969 | 30 754 | 22 581 | 5 663 |
| Eget kapital | 74 295 | 69 700 | 58 816 | 46 954 | 38 781 |
| Justerat eget kapital | 74 295 | 69 700 | 61 517 | 49 655 | 38 781 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 3 402 | 3 402 | 0 |
| Avsättningar | 560 | 0 | 0 | 0 | 250 |
| Kortfristiga skulder | 13 686 | 14 764 | 15 808 | 14 306 | 10 406 |
| Summa eget kapital och skulder | 88 541 | 84 464 | 78 026 | 64 662 | 49 437 |
| Ställda säkerheter | 17 290 | 17 290 | 17 290 | 6 000 | 16 000 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Med 101,2 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Bracke Forest AB till den övre fjärdedelen bland branschens 142 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 17,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 83,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 20 procent. Bolaget sysselsatte 21 personer och har sitt säte i Bräcke.
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av produkter av mekansik verkstadsindustri samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Pär Hägglund (f. 1969) Verkställande direktör
- Hiroyuki Umeda (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Pär Hägglund (f. 1969) Styrelseledamot
- Nobufumi Kinoshita (f. 1968) Styrelseledamot
- Tom Mika Sarin (f. 1966) Styrelseledamot
- Andreas Vretblom (f. 1976) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Komatsu Forest AB (556079-5949) |
|---|---|
| Koncernmoder | KOMATSU LTD |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1962-05-02 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av jord- och skogsbruksmaskiner (SNI 28300) |
| Adress | Svedjegatan 11, 843 31, Bräcke Besök: Svedjegatan 11, Bräcke |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |