Aktiebolag Östra Göinge 130 sökningar
Br Olvegårds Fastighets AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
1,8 mkr
+7,6 %235,4 %
1,5 %
+0,3 p.e.0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 836 | 1 706 | 1 704 | 1 961 | 1 148 | 1 908 | 1 971 | 1 861 |
| Rörelseresultat | 4 322 | 65 | 446 | −1 142 | −156 | 666 | 722 | 547 |
| Årets resultat | 24 | 11 | 58 | −85 | 33 | 11 | 9 | 25 |
| Eget kapital | 145 | 120 | 110 | 52 | 136 | 104 | 93 | 84 |
| Balansomslutning | 9 366 | 9 613 | 9 733 | 9 951 | 10 226 | 10 288 | 10 438 | 10 672 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 836 | 1 706 | 1 704 | 1 961 | 1 148 | 1 908 | 1 971 | 1 861 |
| Personalkostnader | 0 | 39 | 274 | 397 | 374 | 394 | 398 | 38 |
| Av- och nedskrivningar | 208 | 208 | 217 | 228 | 226 | 217 | 216 | 214 |
| Övriga externa kostnader | 1 305 | 1 405 | 767 | 2 490 | 704 | 632 | 635 | 1 061 |
| Övriga rörelseposter, netto | 3 999 | 11 | — | 12 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 4 322 | 65 | 446 | −1 142 | −156 | 666 | 722 | 547 |
| Räntekostnader | 8 | 44 | 11 | 4 | 2 | 2 | 8 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 314 | 21 | 434 | −1 146 | −158 | 664 | 714 | 535 |
| Koncernbidrag | −4 200 | 100 | −350 | 1 400 | 200 | −650 | −700 | −500 |
| Skatt | 90 | 110 | 26 | 339 | 9 | 3 | 5 | 10 |
| Årets resultat | 24 | 11 | 58 | −85 | 33 | 11 | 9 | 25 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 217 | 9 426 | 9 634 | 9 851 | 10 049 | 10 223 | 10 392 | 10 608 |
| Kortfristiga fordringar | 113 | 134 | 95 | 95 | 96 | 35 | 36 | 42 |
| Kassa och bank | 36 | 53 | 4 | 5 | 80 | 30 | 10 | 22 |
| Omsättningstillgångar | 148 | 187 | 99 | 99 | 177 | 65 | 46 | 64 |
| Summa tillgångar | 9 366 | 9 613 | 9 733 | 9 951 | 10 226 | 10 288 | 10 438 | 10 672 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 71 | 59 | 2 | 87 | 53 | 43 | 34 | 9 |
| Eget kapital | 145 | 120 | 110 | 52 | 136 | 104 | 93 | 84 |
| Justerat eget kapital | 145 | 120 | 110 | 52 | 136 | 104 | 93 | 84 |
| Kortfristiga skulder | 9 221 | 9 493 | 9 623 | 9 899 | 10 090 | 10 184 | 10 345 | 10 588 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 366 | 9 613 | 9 733 | 9 951 | 10 226 | 10 288 | 10 438 | 10 672 |
Verksamhet
Mätt mot de 14 970 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Br Olvegårds Fastighets AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 235,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 1,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Sätet finns i Östra Göinge.
Bolaget skall bedriva bygg- och entreprenadverksamhet, förvaltning av fastigheter, handel med värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Claes Gunnar Olvegård (f. 1963) Styrelseledamot
- Sven Jonas Marcus Olvegård (f. 1968) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Bivaröds Gård AB (556493-3173) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bivaröds Gård AB (556493-3173) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-04-22 |
|---|---|
| Adress | Tennringen 23, 289 32, Knislinge Besök: Tennringen 23, Knislinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |