starkabolag.se

Aktiebolag Svalöv

Br Lindgrens Mark & Bygg i Kågeröd AB

93 sökningar

Omsättning 2025

3,7 mkr

−0,5 %
Rörelsemarginal

7,0 %

+8,6 p.e.
Soliditet

51,5 %

+15,5 p.e.
Anställda

3

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Omsättning3 6833 7013 9202 7022 233
Rörelseresultat256−61246107171
Årets resultat150416651
Eget kapital668518514348344
Balansomslutning1 7582 0991 8842 0551 446
Anställda33333
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Nettoomsättning3 6833 7013 9202 7022 233
Personalkostnader1 4661 6821 1631 129885
Av- och nedskrivningar1631481398776
Övriga externa kostnader553472560483517
Övriga rörelseposter, netto−1 245−1 460−1 812−896−584
Rörelseresultat256−61246107171
Räntekostnader6169482929
Resultat efter finansiella poster194−12919878141
Bokslutsdispositioner01350−70−140
Skatt4423231
Årets resultat150416651

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Anläggningstillgångar1 3551 5181 3741 510955
Varulager3425654724
Kortfristiga fordringar338553442496461
Kassa och bank313326
Omsättningstillgångar403581510545491
Summa tillgångar1 7582 0991 8842 0551 446
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat418414248243243
Eget kapital668518514348344
Justerat eget kapital906756859693634
Obeskattade reserver300300435435365
Långfristiga skulder396751459792444
Kortfristiga skulder394530476480293
Summa eget kapital och skulder1 7582 0991 8842 0551 446
Ställda säkerheter1 305400400400400

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Br Lindgrens Mark & Bygg i Kågeröd AB 3,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 7,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 51,5 procent får betecknas som hög. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Svalöv.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bediva bygg- och anläggningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Br Lindgrens Mark & Bygg i Kågeröd AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Br Lindgrens Mark & Bygg i Kågeröd AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Br Lindgrens Mark & Bygg i Kågeröd AB (556781-7795)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Br Lindgrens Mark & Bygg i Kågeröd AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2009-04-30
Bransch Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999)
Adress
Industrigatan 12, 268 77, Kågeröd
Besök: Industrigatan 12, Kågeröd
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad