Aktiebolag Malmö
Böru AB
39 sökningar
Omsättning 2025
4,7 mkr
+2,6 %Rörelsemarginal
0,1 %
−4,4 p.e.Soliditet
10,2 %
−38,3 p.e.Anställda
5
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 734 | 4 612 | 5 025 | 6 285 | 5 656 | 3 492 | 2 073 |
| Rörelseresultat | 4 | 206 | 221 | −203 | 273 | −36 | −33 |
| Årets resultat | 2 | 163 | 96 | −219 | 222 | −36 | −33 |
| Eget kapital | 55 | 475 | 312 | 50 | 203 | −19 | 17 |
| Balansomslutning | 539 | 980 | 812 | 578 | 721 | 775 | 677 |
| Anställda | 5 | 4 | 5 | 5 | 4 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 734 | 4 612 | 5 025 | 6 285 | 5 656 | 3 492 | 2 073 |
| Personalkostnader | 2 230 | 1 864 | 2 186 | 2 867 | 2 487 | 1 524 | 631 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 14 | 19 | 54 | 55 | 55 | 72 |
| Övriga externa kostnader | 981 | 943 | 840 | 912 | 664 | 492 | 646 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 507 | −1 585 | −1 759 | −2 655 | −2 177 | −1 457 | −757 |
| Rörelseresultat | 4 | 206 | 221 | −203 | 273 | −36 | −33 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 2 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 3 | 1 | 0 | 24 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 205 | 222 | −203 | 249 | −36 | −33 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | −16 | 16 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −112 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 | 43 | 14 | 0 | 43 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 2 | 163 | 96 | −219 | 222 | −36 | −33 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 95 | 65 | 79 | 85 | 116 | 176 | 231 |
| Varulager | 50 | 38 | 36 | 48 | 55 | 40 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 773 | 438 | 238 | 38 | 15 | 18 |
| Kassa och bank | 375 | 104 | 259 | 207 | 511 | 544 | 409 |
| Omsättningstillgångar | 444 | 915 | 732 | 493 | 605 | 599 | 447 |
| Summa tillgångar | 539 | 980 | 812 | 578 | 721 | 775 | 677 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 194 | 262 | 166 | 29 | −69 | −33 | 0 |
| Eget kapital | 55 | 475 | 312 | 50 | 203 | −19 | 17 |
| Justerat eget kapital | 55 | 475 | 312 | 50 | 190 | −19 | 17 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | −16 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 499 | 499 |
| Kortfristiga skulder | 484 | 505 | 500 | 528 | 534 | 295 | 161 |
| Summa eget kapital och skulder | 539 | 980 | 812 | 578 | 721 | 775 | 677 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 527 granskade bolag ligger Böru AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 4,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,1 procent, och soliditeten var måttlig — 10,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Elif At-Az (f. 1989) Styrelseledamot
- Izak At-Az (f. 1989) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Oskar Kantoft (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Fundle Capital AB (559343-0175) |
|---|---|
| Koncernmoder | Fundle Capital AB (559343-0175) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-01-03 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Kärleksgatan 1, 211 45, Malmö Besök: Kärleksgatan 1, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |