Aktiebolag Orust
Borgström & döttrar AB
82 sökningar
Omsättning 2025
2,4 mkr
+18,6 %Rörelsemarginal
46,8 %
−5,6 p.e.Soliditet
23,9 %
+2,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 447 | 2 064 | 2 190 | 1 934 | 1 336 | 1 420 | 1 233 | 1 254 |
| Rörelseresultat | 1 145 | 1 082 | 1 149 | 1 201 | 523 | 832 | 643 | 740 |
| Årets resultat | 542 | 278 | 479 | 550 | 327 | 673 | 738 | 489 |
| Eget kapital | 5 244 | 4 702 | 4 424 | 3 945 | 3 395 | 3 238 | 2 736 | 2 167 |
| Balansomslutning | 21 906 | 21 842 | 22 725 | 19 869 | 8 470 | 8 517 | 8 335 | 8 297 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 447 | 2 064 | 2 190 | 1 934 | 1 336 | 1 420 | 1 233 | 1 254 |
| Av- och nedskrivningar | 604 | 604 | 504 | 303 | 312 | 349 | 340 | 334 |
| Övriga externa kostnader | 698 | 378 | 537 | 429 | 501 | 238 | 250 | 180 |
| Rörelseresultat | 1 145 | 1 082 | 1 149 | 1 201 | 523 | 832 | 643 | 740 |
| Ränteintäkter | 2 | 4 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 462 | 732 | 665 | 271 | 112 | 114 | 115 | 112 |
| Resultat efter finansiella poster | 686 | 353 | 493 | 927 | 412 | 719 | 529 | 629 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 117 | −232 | 0 | 140 | 415 | 0 |
| Skatt | 143 | 75 | 131 | 145 | 85 | 186 | 206 | 140 |
| Årets resultat | 542 | 278 | 479 | 550 | 327 | 673 | 738 | 489 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 21 470 | 21 526 | 21 997 | 18 871 | 6 186 | 6 498 | 6 819 | 6 795 |
| Kortfristiga fordringar | 226 | 253 | 727 | 995 | 147 | 273 | 47 | 79 |
| Kassa och bank | 210 | 63 | 1 | 3 | 2 137 | 1 746 | 1 470 | 1 422 |
| Omsättningstillgångar | 437 | 316 | 727 | 998 | 2 284 | 2 019 | 1 516 | 1 502 |
| Summa tillgångar | 21 906 | 21 842 | 22 725 | 19 869 | 8 470 | 8 517 | 8 335 | 8 297 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 652 | 4 374 | 3 895 | 3 345 | 3 018 | 2 515 | 1 948 | 1 628 |
| Eget kapital | 5 244 | 4 702 | 4 424 | 3 945 | 3 395 | 3 238 | 2 736 | 2 167 |
| Justerat eget kapital | 5 706 | 5 164 | 4 886 | 4 500 | 3 766 | 3 609 | 3 218 | 2 978 |
| Obeskattade reserver | 582 | 582 | 582 | 699 | 467 | 467 | 607 | 1 022 |
| Långfristiga skulder | 15 230 | 15 908 | 3 837 | 4 007 | 4 312 | 4 492 | 4 711 | 4 841 |
| Kortfristiga skulder | 850 | 650 | 13 882 | 11 218 | 296 | 320 | 281 | 267 |
| Summa eget kapital och skulder | 21 906 | 21 842 | 22 725 | 19 869 | 8 470 | 8 517 | 8 335 | 8 297 |
| Ställda säkerheter | 12 655 | 12 655 | 12 655 | 14 977 | 5 000 | 5 000 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Borgström & döttrar AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 46,8 procent, och soliditeten var måttlig — 23,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 19 procent. Sätet finns i Orust.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Helena Borgström (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Håkan Borgström (f. 1970) Styrelseledamot
- Lennart Honauer-Steen (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-07-01 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Lundenvägen 1, 473 31, Henån Besök: Lundenvägen 1, Henån |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |