Aktiebolag Dorotea
Borgafjälls Skicenter AB
162 sökningar
Omsättning 2026
12,4 mkr
−23,7 %Rörelsemarginal
9,1 %
−0,3 p.e.Soliditet
68,9 %
+8,5 p.e.Anställda
7
−22,2 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 417 | 16 265 | 17 777 | 14 308 | 15 939 |
| Rörelseresultat | 1 131 | 1 536 | 3 565 | 1 770 | 2 666 |
| Årets resultat | 1 671 | 671 | 1 531 | 468 | 2 041 |
| Eget kapital | 8 854 | 7 183 | 6 512 | 4 981 | 4 513 |
| Balansomslutning | 15 481 | 15 946 | 16 704 | 16 193 | 12 736 |
| Anställda | 7 | 9 | 9 | 9 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 417 | 16 265 | 17 777 | 14 308 | 15 939 |
| Personalkostnader | 4 018 | 4 349 | 4 460 | 3 836 | 2 913 |
| Av- och nedskrivningar | 776 | 1 112 | 1 256 | 891 | 778 |
| Övriga externa kostnader | 3 980 | 4 505 | 4 554 | 3 919 | 3 537 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 512 | −4 763 | −3 942 | −3 892 | −6 045 |
| Rörelseresultat | 1 131 | 1 536 | 3 565 | 1 770 | 2 666 |
| Ränteintäkter | 352 | 214 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 155 | 270 | 419 | 273 | 129 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 329 | 1 480 | 3 146 | 1 497 | 2 537 |
| Bokslutsdispositioner | 808 | −600 | −1 215 | −845 | −108 |
| Skatt | 465 | 210 | 399 | 184 | 388 |
| Årets resultat | 1 671 | 671 | 1 531 | 468 | 2 041 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 271 | 13 031 | 11 722 | 11 965 | 5 429 |
| Varulager | 290 | 408 | 266 | 683 | 1 219 |
| Kortfristiga fordringar | 683 | 989 | 1 629 | 1 123 | 940 |
| Kassa och bank | 3 237 | 1 518 | 3 087 | 2 422 | 5 148 |
| Omsättningstillgångar | 4 210 | 2 915 | 4 982 | 4 228 | 7 307 |
| Summa tillgångar | 15 481 | 15 946 | 16 704 | 16 193 | 12 736 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 7 133 | 6 462 | 4 931 | 4 463 | 2 422 |
| Eget kapital | 8 854 | 7 183 | 6 512 | 4 981 | 4 513 |
| Justerat eget kapital | 10 660 | 9 631 | 8 484 | 5 988 | 4 849 |
| Obeskattade reserver | 2 275 | 3 083 | 2 483 | 1 268 | 423 |
| Långfristiga skulder | 1 800 | 2 601 | 3 458 | 4 687 | 2 807 |
| Kortfristiga skulder | 2 552 | 3 079 | 4 251 | 5 257 | 4 993 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 481 | 15 946 | 16 704 | 16 193 | 12 736 |
| Ställda säkerheter | 6 574 | 6 834 | 7 250 | 7 656 | 4 836 |
Verksamhet
Borgafjälls Skicenter AB omsatte 12,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 9,1 procent — en god nivå — medan soliditeten på 68,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 24 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Dorotea.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Restaurang, pub, uthyrning av snöskoter, skidutrustningar och försäljning av kläder.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Anders Ullén (f. 1980) Verkställande direktör
Styrelse
- Anders Ullén (f. 1980) Ordförande, Styrelseledamot
- Sara Ahlqvist (f. 1987) Styrelseledamot
- Carina Olofsson (f. 1956) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pelle Lindblad (f. 1968) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-08-29 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Liftsvängen 10, 917 04, Borgafjäll Besök: Liftsvängen 10, Borgafjäll |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-4227208 |