Aktiebolag Västerås 129 sökningar
Boréns Fastighets AB
Byggande av bostadshus och andra byggnader
1,9 mkr
−18,5 %-8,1 %
−19,3 p.e.5,2 %
−1,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 937 | 2 378 | 2 216 | 1 567 | 1 813 | 1 883 | 1 463 |
| Rörelseresultat | −157 | 266 | −130 | −473 | 8 | 281 | 12 |
| Årets resultat | −197 | 100 | 104 | −105 | 42 | 75 | 0 |
| Eget kapital | 516 | 713 | 613 | 509 | 614 | 572 | 497 |
| Balansomslutning | 9 889 | 10 375 | 10 351 | 10 173 | 9 607 | 9 819 | 9 400 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 937 | 2 378 | 2 216 | 1 567 | 1 813 | 1 883 | 1 463 |
| Personalkostnader | 554 | 292 | 580 | 580 | 565 | 570 | 575 |
| Av- och nedskrivningar | 198 | 186 | 191 | 193 | 184 | 175 | 174 |
| Övriga externa kostnader | 186 | 1 751 | 1 819 | 1 376 | 1 267 | 1 002 | 773 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 156 | 117 | 244 | 109 | 211 | 145 | 71 |
| Rörelseresultat | −157 | 266 | −130 | −473 | 8 | 281 | 12 |
| Ränteintäkter | 28 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 427 | 552 | 345 | 182 | 190 | 185 | 152 |
| Resultat efter finansiella poster | −481 | −284 | −125 | −655 | −181 | 96 | −140 |
| Koncernbidrag | 284 | 410 | 230 | 550 | 235 | 0 | 140 |
| Skatt | 0 | 26 | 1 | 0 | 12 | 20 | 0 |
| Årets resultat | −197 | 100 | 104 | −105 | 42 | 75 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 736 | 7 854 | 8 040 | 8 156 | 8 760 | 8 584 | 8 706 |
| Kortfristiga fordringar | 2 042 | 2 353 | 2 115 | 1 355 | 520 | 953 | 428 |
| Kassa och bank | 111 | 168 | 196 | 662 | 327 | 282 | 267 |
| Omsättningstillgångar | 2 154 | 2 521 | 2 311 | 2 016 | 847 | 1 235 | 694 |
| Summa tillgångar | 9 889 | 10 375 | 10 351 | 10 173 | 9 607 | 9 819 | 9 400 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 593 | 493 | 389 | 494 | 452 | 377 | 377 |
| Eget kapital | 516 | 713 | 613 | 509 | 614 | 572 | 497 |
| Justerat eget kapital | 516 | 713 | 613 | 509 | 614 | 572 | 497 |
| Långfristiga skulder | 8 800 | 8 834 | 8 898 | 9 012 | 8 526 | 8 554 | 8 568 |
| Kortfristiga skulder | 573 | 828 | 840 | 652 | 467 | 693 | 335 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 889 | 10 375 | 10 351 | 10 173 | 9 607 | 9 819 | 9 400 |
| Ställda säkerheter | 10 555 | 8 847 | 8 845 | 8 845 | 8 845 | 8 845 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger Boréns Fastighets AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -8,1 procent, och soliditeten var låg — 5,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 19 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Västerås.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva entreprenadarbeten inom byggbranschen, förvaltning och skötsel av fastigheter samt handel med fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Niclas Borén (f. 1971) Styrelseledamot
- Mats Ingemar Borén (f. 1947) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-07-21 |
|---|---|
| Adress | Flottiljgatgan 85, 721 31, Västerås Besök: Flottiljgatan 85, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 021-133690 |