Aktiebolag Stockholm
BonSens AB
81 sökningar
Omsättning 2025
14 tkr
−87,4 %Rörelsemarginal
-128,6 %
Soliditet
77,2 %
+5,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 | 111 | 123 | 180 | 112 | 38 | 31 | 43 |
| Rörelseresultat | −18 | 42 | −33 | −29 | 51 | 17 | 21 | 28 |
| Årets resultat | 4 | 34 | 16 | 12 | 119 | 35 | 54 | 26 |
| Eget kapital | 802 | 746 | 712 | 696 | 872 | 937 | 1 079 | 1 196 |
| Balansomslutning | 1 039 | 1 034 | 971 | 1 114 | 1 018 | 1 073 | 1 203 | 1 345 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 | 111 | 123 | 180 | 112 | 38 | 31 | 43 |
| Övriga externa kostnader | 47 | 68 | 156 | 209 | 62 | 21 | 10 | 15 |
| Övriga rörelseposter, netto | 15 | −1 | — | — | 1 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −18 | 42 | −33 | −29 | 51 | 17 | 21 | 28 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 37 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −18 | 44 | 4 | 2 | 144 | 60 | 92 | 33 |
| Bokslutsdispositioner | 23 | 0 | 17 | 13 | 7 | −15 | −23 | 0 |
| Skatt | 2 | 10 | 5 | 3 | 32 | 10 | 15 | 7 |
| Årets resultat | 4 | 34 | 16 | 12 | 119 | 35 | 54 | 26 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 741 | 729 | 715 | 707 | 707 | 704 | 704 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 120 | 118 | 90 | 188 | 89 | 36 | 33 | 54 |
| Kassa och bank | 81 | 90 | 68 | 94 | 65 | 48 | 82 | 713 |
| Omsättningstillgångar | 298 | 306 | 256 | 407 | 312 | 369 | 499 | 1 317 |
| Summa tillgångar | 1 039 | 1 034 | 971 | 1 114 | 1 018 | 1 073 | 1 203 | 1 345 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 646 | 612 | 596 | 584 | 653 | 802 | 925 | 1 070 |
| Eget kapital | 802 | 746 | 712 | 696 | 872 | 937 | 1 079 | 1 196 |
| Justerat eget kapital | 854 | 817 | 783 | 780 | 966 | 1 037 | 1 167 | 1 266 |
| Obeskattade reserver | 66 | 89 | 89 | 106 | 119 | 126 | 111 | 88 |
| Kortfristiga skulder | 223 | 199 | 170 | 312 | 27 | 10 | 13 | 61 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 039 | 1 034 | 971 | 1 114 | 1 018 | 1 073 | 1 203 | 1 345 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 75 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 8 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar BonSens AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 14 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -128,6 procent, och soliditeten var hög — 77,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 87 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva innovationsverksamhet, handel med värdepap- per och fast egendom såsom fastigheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Göran Stemme (f. 1958) Styrelseledamot
- Katja Stemme (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-11-09 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Stenbitsvägen 37, 181 30, Lidingö Besök: Stenbitsvägen 37, Lidingö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7907787 |