Aktiebolag Västerås
Bomoduler Västerås AB
43 sökningar
Omsättning 2024
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
20,9 %
−15,7 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 167 | 376 | 330 | 511 | 336 | 440 |
| Rörelseresultat | −39 | 43 | −19 | −40 | −96 | −98 | −256 |
| Årets resultat | −39 | 42 | −21 | −43 | −97 | −100 | −265 |
| Eget kapital | 33 | 72 | 30 | 47 | 64 | 62 | 36 |
| Balansomslutning | 158 | 197 | 501 | 504 | 563 | 513 | 541 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 167 | 376 | 330 | 511 | 336 | 440 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 263 | 284 | 269 | 284 | 273 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 41 | 42 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Övriga externa kostnader | 41 | 25 | 30 | 43 | 123 | 84 | 155 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −58 | −60 | 2 | −170 | −21 | −223 |
| Rörelseresultat | −39 | 43 | −19 | −40 | −96 | −98 | −256 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 2 | 3 | 1 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | 42 | −21 | −43 | −97 | −100 | −258 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
| Årets resultat | −39 | 42 | −21 | −43 | −97 | −100 | −265 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 81 | 122 | 162 | 204 | 249 | 293 | 338 |
| Varulager | 57 | 57 | 116 | 123 | 123 | 80 | 80 |
| Kortfristiga fordringar | 20 | 18 | 221 | 153 | 190 | 137 | 123 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 2 | 23 | 2 | 3 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 77 | 76 | 339 | 299 | 314 | 220 | 203 |
| Summa tillgångar | 158 | 197 | 501 | 504 | 563 | 513 | 541 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 22 | −20 | −4 | 15 | 11 | −13 | 251 |
| Eget kapital | 33 | 72 | 30 | 47 | 64 | 62 | 36 |
| Justerat eget kapital | 33 | 72 | 30 | 47 | 64 | 62 | 36 |
| Långfristiga skulder | 85 | 84 | 16 | 20 | 122 | 86 | 145 |
| Kortfristiga skulder | 40 | 41 | 455 | 437 | 377 | 365 | 360 |
| Summa eget kapital och skulder | 158 | 197 | 501 | 504 | 563 | 513 | 541 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 440 | 340 | 0 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva import och försäljning av bomoduler samt köksinredning och därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva fastighetsskötsel samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Viksten (f. 1954) Styrelseledamot
- Claes Erberth Viksten (f. 1980) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-07-05 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Flottiljgatan 59, 721 31, Västerås Besök: Flottiljgatan 59, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |