Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Bombee Event Production AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Bombee Event Production AB minskade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 124 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 16,1 procent, mot branschmedianens 4,8 procent.
Soliditeten ligger på 71,6 procent — branschens median är 44,3 procent.
Bolaget har 14 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 8 | 110 | 93 % | |
| Värdeförändring | +69,0 % | 19 | 108 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,1 % | 78 | 124 | 37 % |
| Rörelsemarginal | 16,1 % | 18 | 124 | 85 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,4 % | 32 | 124 | 74 % |
| Soliditet | 71,6 % | 16 | 124 | 87 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 384 tkr | 21 | 124 | 83 % |
| Rörelseresultat per anställd | 869 tkr | 10 | 124 | 92 % |
| Nettoomsättning | 75 379 tkr | 23 | 124 | 81 % |
| Rörelseresultat | 12 170 tkr | 9 | 124 | 93 % |
| Antal anställda | 14 | 44 | 124 | 65 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 193 | 21 786 | 85 % | |
| Värdeförändring | +69,0 % | 3 390 | 21 398 | 84 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,1 % | 15 481 | 24 743 | 37 % |
| Rörelsemarginal | 16,1 % | 4 006 | 24 710 | 84 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,4 % | 8 327 | 24 752 | 66 % |
| Soliditet | 71,6 % | 3 883 | 24 704 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 384 tkr | 3 329 | 24 753 | 87 % |
| Rörelseresultat per anställd | 869 tkr | 1 748 | 24 753 | 93 % |
| Nettoomsättning | 75 379 tkr | 4 792 | 24 753 | 81 % |
| Rörelseresultat | 12 170 tkr | 2 391 | 24 753 | 90 % |
| Antal anställda | 14 | 8 285 | 24 753 | 67 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 216 | 78 286 | 88 % | |
| Värdeförändring | +69,0 % | 10 756 | 77 169 | 86 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,1 % | 54 903 | 87 562 | 37 % |
| Rörelsemarginal | 16,1 % | 13 355 | 87 475 | 85 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,4 % | 25 595 | 87 581 | 71 % |
| Soliditet | 71,6 % | 13 547 | 87 381 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 384 tkr | 9 833 | 87 582 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 869 tkr | 4 964 | 87 582 | 94 % |
| Nettoomsättning | 75 379 tkr | 14 067 | 87 582 | 84 % |
| Rörelseresultat | 12 170 tkr | 6 568 | 87 582 | 93 % |
| Antal anställda | 14 | 25 611 | 87 582 | 71 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .