Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Bomansro AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Bomansro AB ökade omsättningen med 30 procent senaste året. Medianen bland branschens 380 jämförbara bolag är 8 procent.
Rörelsemarginalen är 3,7 procent, mot branschmedianens 10,7 procent.
Soliditeten ligger på 63,1 procent — branschens median är 47,0 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 4.
Branschen: Blandat jordbruk
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 194 | 345 | 44 % | |
| Värdeförändring | +45,0 % | 151 | 338 | 55 % |
| Tillväxt i omsättning | +29,9 % | 44 | 380 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 3,7 % | 291 | 379 | 23 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 202 | 380 | 47 % |
| Soliditet | 63,1 % | 106 | 380 | 72 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 731 tkr | 213 | 380 | 44 % |
| Rörelseresultat per anställd | 102 tkr | 287 | 380 | 24 % |
| Nettoomsättning | 10 923 tkr | 246 | 380 | 35 % |
| Rörelseresultat | 409 tkr | 302 | 380 | 21 % |
| Antal anställda | 4 | 183 | 380 | 52 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 386 | 9 259 | 63 % | |
| Värdeförändring | +45,0 % | 1 979 | 9 142 | 78 % |
| Tillväxt i omsättning | +29,9 % | 1 157 | 10 556 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 3,7 % | 5 881 | 10 543 | 44 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 6 013 | 10 557 | 43 % |
| Soliditet | 63,1 % | 2 714 | 10 531 | 74 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 731 tkr | 3 407 | 10 557 | 68 % |
| Rörelseresultat per anställd | 102 tkr | 5 182 | 10 557 | 51 % |
| Nettoomsättning | 10 923 tkr | 6 739 | 10 557 | 36 % |
| Rörelseresultat | 409 tkr | 6 459 | 10 557 | 39 % |
| Antal anställda | 4 | 7 955 | 10 557 | 25 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 28 379 | 78 068 | 64 % | |
| Värdeförändring | +45,0 % | 16 755 | 76 955 | 78 % |
| Tillväxt i omsättning | +29,9 % | 9 933 | 87 561 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 3,7 % | 50 610 | 87 479 | 42 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 50 742 | 87 581 | 42 % |
| Soliditet | 63,1 % | 22 508 | 87 385 | 74 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 731 tkr | 26 524 | 87 582 | 70 % |
| Rörelseresultat per anställd | 102 tkr | 44 070 | 87 582 | 50 % |
| Nettoomsättning | 10 923 tkr | 55 799 | 87 582 | 36 % |
| Rörelseresultat | 409 tkr | 54 924 | 87 582 | 37 % |
| Antal anställda | 4 | 66 442 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .