Aktiebolag Täby
Bollan AB
68 sökningar
Omsättning 2025
29,9 mkr
+115,4 %Rörelsemarginal
10,5 %
+36,4 p.e.Soliditet
47,9 %
+35,8 p.e.Anställda
8
+14,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 900 | 13 882 | 33 941 | 15 645 | 3 900 |
| Rörelseresultat | 3 140 | −3 590 | 5 015 | 1 958 | 566 |
| Årets resultat | 2 279 | −1 887 | 2 819 | 1 085 | 449 |
| Eget kapital | 2 790 | 511 | 4 040 | 1 417 | 661 |
| Balansomslutning | 6 302 | 4 242 | 10 524 | 4 560 | 1 753 |
| Anställda | 8 | 7 | 7 | 5 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 900 | 13 882 | 33 941 | 15 645 | 3 900 |
| Personalkostnader | 7 045 | 6 268 | 5 376 | 2 032 | 853 |
| Av- och nedskrivningar | 107 | 107 | 107 | 71 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 5 044 | 4 346 | 3 832 | 1 307 | 624 |
| Övriga rörelseposter, netto | −14 564 | −6 751 | −19 611 | −10 277 | −1 837 |
| Rörelseresultat | 3 140 | −3 590 | 5 015 | 1 958 | 566 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 398 | 8 | 202 | 101 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 743 | −3 597 | 4 814 | 1 857 | 565 |
| Bokslutsdispositioner | −286 | 1 710 | −1 233 | −477 | 0 |
| Skatt | 177 | 0 | 762 | 295 | 117 |
| Årets resultat | 2 279 | −1 887 | 2 819 | 1 085 | 449 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 260 | 347 | 454 | 266 | 79 |
| Varulager | 0 | 0 | 666 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 5 542 | 1 910 | 2 908 | 3 548 | 1 598 |
| Kassa och bank | 500 | 1 985 | 6 496 | 746 | 77 |
| Omsättningstillgångar | 6 042 | 3 895 | 10 069 | 4 294 | 1 674 |
| Summa tillgångar | 6 302 | 4 242 | 10 524 | 4 560 | 1 753 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 486 | 2 373 | 1 196 | 307 | 187 |
| Eget kapital | 2 790 | 511 | 4 040 | 1 417 | 661 |
| Justerat eget kapital | 3 017 | 511 | 5 398 | 1 796 | 661 |
| Obeskattade reserver | 286 | 0 | 1 710 | 477 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 226 | 3 731 | 4 774 | 2 666 | 1 092 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 302 | 4 242 | 10 524 | 4 560 | 1 753 |
Verksamhet
Bollan AB omsatte 29,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 553 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 10,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 47,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 115 procent. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Täby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall sälja och installera klimattekniska varor samt handel med varupapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anton Bohlin (f. 1997) Styrelseledamot
- Malin Sävmarker (f. 1969) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jenny Gentele (f. 1973) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-05-07 |
|---|---|
| Bransch | Glasmästeriarbeten (SNI 43342) |
| Adress | Propellervägen 8B, 183 62, Täby Besök: Propellervägen 8 B, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |