Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar BOL Säkerhet AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
BOL Säkerhet AB minskade omsättningen med 12 procent senaste året. Medianen bland branschens 928 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är −0,9 procent, mot branschmedianens 6,1 procent.
Soliditeten ligger på 31,6 procent — branschens median är 51,3 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −11,5 % | 752 | 928 | 19 % |
| Rörelsemarginal | −0,9 % | 824 | 925 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,8 % | 678 | 928 | 27 % |
| Soliditet | 31,6 % | 717 | 922 | 22 % |
| Nettoomsättning per anställd | 952 tkr | 922 | 928 | 1 % |
| Rörelseresultat per anställd | −8 tkr | 813 | 928 | 12 % |
| Nettoomsättning | 8 564 tkr | 843 | 928 | 9 % |
| Rörelseresultat | −73 tkr | 813 | 928 | 12 % |
| Antal anställda | 9 | 441 | 928 | 52 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −11,5 % | 20 300 | 24 743 | 18 % |
| Rörelsemarginal | −0,9 % | 19 732 | 24 710 | 20 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,8 % | 16 204 | 24 752 | 35 % |
| Soliditet | 31,6 % | 16 827 | 24 704 | 32 % |
| Nettoomsättning per anställd | 952 tkr | 21 698 | 24 753 | 12 % |
| Rörelseresultat per anställd | −8 tkr | 19 503 | 24 753 | 21 % |
| Nettoomsättning | 8 564 tkr | 18 481 | 24 753 | 25 % |
| Rörelseresultat | −73 tkr | 19 521 | 24 753 | 21 % |
| Antal anställda | 9 | 11 778 | 24 753 | 52 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −11,5 % | 72 686 | 87 562 | 17 % |
| Rörelsemarginal | −0,9 % | 72 428 | 87 475 | 17 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,8 % | 58 909 | 87 581 | 33 % |
| Soliditet | 31,6 % | 61 735 | 87 381 | 29 % |
| Nettoomsättning per anställd | 952 tkr | 78 595 | 87 582 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | −8 tkr | 71 538 | 87 582 | 18 % |
| Nettoomsättning | 8 564 tkr | 63 580 | 87 582 | 27 % |
| Rörelseresultat | −73 tkr | 71 824 | 87 582 | 18 % |
| Antal anställda | 9 | 37 396 | 87 582 | 57 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .