starkabolag.se

Aktiebolag Kramfors

Bohlins Slamsugning AB

179 sökningar

Omsättning 2025

16,1 mkr

+1,5 %
Rörelsemarginal

32,5 %

+5,0 p.e.
Soliditet

63,1 %

+8,5 p.e.
Anställda

5

−16,7 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning16 12415 88515 02214 96212 298
Rörelseresultat5 2414 3663 0953 9383 019
Årets resultat4 0073 3182 4321 9361 713
Eget kapital11 7598 3775 6843 8771 942
Balansomslutning24 26121 85314 48713 77212 354
Anställda56665
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning16 12415 88515 02214 96212 298
Personalkostnader4 1154 3834 3804 2513 687
Av- och nedskrivningar1 7541 5961 5651 7351 681
Övriga externa kostnader8861 080996967789
Övriga rörelseposter, netto−4 128−4 460−4 986−4 071−3 122
Rörelseresultat5 2414 3663 0953 9383 019
Ränteintäkter6913187——
Räntekostnader252303112101125
Resultat efter finansiella poster5 0584 1943 0713 8422 895
Bokslutsdispositioner000−1 400−730
Skatt1 050876639506451
Årets resultat4 0073 3182 4321 9361 713

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar9 63410 6364 5606 1256 463
Kortfristiga fordringar2 5673 9663 7602 3732 134
Kassa och bank12 0607 2516 1675 2743 757
Omsättningstillgångar14 62711 2189 9287 6475 891
Summa tillgångar24 26121 85314 48713 77212 354
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat7 6324 9393 1321 821109
Eget kapital11 7598 3775 6843 8771 942
Justerat eget kapital15 30811 9269 2337 4264 380
Obeskattade reserver4 4704 4704 4704 4703 070
Långfristiga skulder4 2425 0667571 7883 241
Kortfristiga skulder3 7903 9403 5763 6374 101
Summa eget kapital och skulder24 26121 85314 48713 77212 354
Ställda säkerheter8 2799 4563 3904 2266 390

Verksamhet

Bohlins Slamsugning AB omsatte 16,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 10,8 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 32,5 procent, och soliditeten var hög — 63,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Kramfors.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva slamsugning, spolning och övrig transportverk- samhet samt försäljning av pellets, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Bohlins Slamsugning AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Bohlins Slamsugning AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Bohlins Slamsugning AB (556423-4184)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Bohlins Slamsugning AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1991-03-22
Bransch Insamling av icke-farligt avfall (SNI 38110)
Adress
Berge 502, 872 98, Noraström
Besök: Berge 502, Noraström
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad