Aktiebolag Ulricehamn 416 sökningar
Bogelack AB
Beläggning och överdragning av metall
82,8 mkr
−1,9 %2,8 %
−2,4 p.e.38,3 %
+3,3 p.e.51
+6,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 82 819 | 84 452 | 92 188 | 78 190 | 69 869 | 55 266 | 74 878 | 75 489 |
| Rörelseresultat | 2 285 | 4 353 | 5 312 | 2 248 | −258 | 2 939 | 729 | −3 046 |
| Årets resultat | 1 482 | 2 937 | 3 419 | 1 471 | 466 | 2 497 | 404 | −16 |
| Eget kapital | 21 701 | 20 218 | 17 281 | 13 862 | 12 391 | 11 925 | 9 428 | 9 024 |
| Balansomslutning | 56 702 | 57 844 | 57 197 | 54 997 | 52 630 | 56 187 | 53 802 | 57 063 |
| Anställda | 51 | 48 | 48 | 49 | 46 | 48 | 66 | 67 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 82 819 | 84 452 | 92 188 | 78 190 | 69 869 | 55 266 | 74 878 | 75 489 |
| Personalkostnader | 27 288 | 24 850 | 25 968 | 23 604 | 32 725 | 25 521 | 38 287 | 39 264 |
| Av- och nedskrivningar | 3 930 | 3 888 | 3 799 | 3 915 | 3 783 | 4 796 | 4 880 | 6 016 |
| Övriga externa kostnader | 30 904 | 33 256 | 36 859 | 30 919 | 19 197 | 14 836 | 16 641 | 18 009 |
| Övriga rörelseposter, netto | −18 412 | −18 105 | −20 250 | −17 504 | −14 422 | −7 174 | −14 341 | −15 246 |
| Rörelseresultat | 2 285 | 4 353 | 5 312 | 2 248 | −258 | 2 939 | 729 | −3 046 |
| Ränteintäkter | 306 | 443 | 277 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 827 | 1 303 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 763 | 3 493 | 4 317 | 1 752 | −607 | 2 557 | 327 | −3 471 |
| Bokslutsdispositioner | 114 | 218 | 0 | 60 | 600 | 625 | −140 | 242 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 600 | 0 | 0 | 3 250 |
| Skatt | 396 | 774 | 897 | 340 | 127 | 685 | −217 | 38 |
| Årets resultat | 1 482 | 2 937 | 3 419 | 1 471 | 466 | 2 497 | 404 | −16 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 22 858 | 25 361 | 28 208 | 29 555 | 28 381 | 31 579 | 36 070 | 39 679 |
| Varulager | 2 716 | 3 450 | 3 034 | 3 388 | 3 158 | 3 304 | 2 551 | 2 635 |
| Kortfristiga fordringar | 14 955 | 12 721 | 15 404 | 13 611 | 14 748 | 13 423 | 12 466 | 14 204 |
| Kassa och bank | 16 173 | 16 312 | 10 551 | 8 443 | 6 342 | 7 882 | 2 715 | 546 |
| Omsättningstillgångar | 33 843 | 32 483 | 28 989 | 25 442 | 24 249 | 24 608 | 17 732 | 17 384 |
| Summa tillgångar | 56 702 | 57 844 | 57 197 | 54 997 | 52 630 | 56 187 | 53 802 | 57 063 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 19 219 | 16 281 | 12 862 | 11 391 | 10 925 | 8 428 | 8 024 | 8 040 |
| Eget kapital | 21 701 | 20 218 | 17 281 | 13 862 | 12 391 | 11 925 | 9 428 | 9 024 |
| Justerat eget kapital | 22 144 | 20 752 | 17 988 | 14 569 | 13 145 | 13 156 | 11 155 | 10 640 |
| Obeskattade reserver | 558 | 672 | 890 | 890 | 950 | 1 550 | 2 175 | 2 035 |
| Kortfristiga skulder | 34 443 | 36 954 | 39 026 | 40 245 | 39 289 | 42 712 | 42 199 | 46 004 |
| Summa eget kapital och skulder | 56 702 | 57 844 | 57 197 | 54 997 | 52 630 | 56 187 | 53 802 | 57 063 |
| Ställda säkerheter | 18 500 | 18 500 | 18 500 | 18 500 | 18 500 | 18 500 | 18 500 | 18 500 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 509 granskade bolag ligger Bogelack AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 82,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 38,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 51 personer och har sitt säte i Ulricehamn.
Bolaget ska bedriva lackering av produkter åt industriföretag samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Roger Wallentin (f. 1971) Verkställande direktör
- Jim Hallgren (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Eva Björnsson (f. 1976) Styrelseledamot
- Roger Wallentin (f. 1971) Styrelseledamot
- Marcus Björnsson (f. 1970) Styrelseledamot
- Stefan Landström Andersson (f. 1963) Revisor
- Helena Kristina Patriksson (f. 1964) Revisorsuppleant
Koncern
| Moderbolag | Aktiebolaget Beslag & Metall (556332-3764) |
|---|---|
| Koncernmoder | BjörnKraft Aktiebolag (556503-5507) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-09-13 |
|---|---|
| Adress | Hillaredsvägen 12, 523 38, Ulricehamn Besök: Hillaredsvägen 12, Ulricehamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0321-28850 |