Aktiebolag Stockholm
Bobutik Enskede AB
87 sökningar
Omsättning 2025
10,1 mkr
+28,7 %Rörelsemarginal
4,3 %
+13,3 p.e.Soliditet
2,2 %
+56,7 p.e.Anställda
4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 050 | 7 806 | 6 248 | 8 911 | 12 579 |
| Rörelseresultat | 430 | −708 | −1 390 | −659 | −325 |
| Årets resultat | 360 | −820 | −1 504 | −743 | −370 |
| Eget kapital | 87 | −723 | 97 | 51 | 109 |
| Balansomslutning | 3 883 | 1 328 | 2 452 | 3 750 | 4 298 |
| Anställda | 4 | 3 | 3 | 5 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 050 | 7 806 | 6 248 | 8 911 | 12 579 |
| Personalkostnader | 2 606 | 1 832 | 2 160 | 3 558 | 5 784 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 18 | 22 | 31 | 86 |
| Övriga externa kostnader | 4 659 | 4 732 | 3 917 | 4 082 | 7 047 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 340 | −1 932 | −1 539 | −1 899 | — |
| Rörelseresultat | 430 | −708 | −1 390 | −659 | −325 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 71 | 112 | 115 | 84 | 44 |
| Resultat efter finansiella poster | 360 | −820 | −1 504 | −743 | −370 |
| Årets resultat | 360 | −820 | −1 504 | −743 | −370 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 | 24 | 41 | 63 | 61 |
| Kortfristiga fordringar | 1 427 | 472 | 1 961 | 1 712 | 4 152 |
| Kassa och bank | 2 448 | 832 | 450 | 1 975 | 85 |
| Omsättningstillgångar | 3 875 | 1 305 | 2 411 | 3 687 | 4 237 |
| Summa tillgångar | 3 883 | 1 328 | 2 452 | 3 750 | 4 298 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −823 | −3 | −49 | 9 | 64 |
| Eget kapital | 87 | −723 | 97 | 51 | 109 |
| Justerat eget kapital | 87 | −723 | 97 | 51 | 109 |
| Kortfristiga skulder | 3 796 | 2 051 | 2 355 | 3 699 | 4 188 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 883 | 1 328 | 2 452 | 3 750 | 4 298 |
| Ställda säkerheter | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
| Ansvarsförbindelser | 2 000 | 1 550 | 1 550 | 1 000 | 315 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bobutik Enskede AB 10,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 860 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 4,3 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 2,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 29 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fastighetsförmedling och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Sandberg (f. 1987) Ordförande, Styrelseledamot
- Celisia Brånedal (f. 1990) Styrelseledamot
- Alfred Gunnarsson (f. 1991) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Olle Alexandersson (f. 1985) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Magnusson & Sandberg Holding AB (556994-8085) |
|---|---|
| Koncernmoder | Magnusson & Sandberg Holding AB (556994-8085) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-10-11 |
|---|---|
| Bransch | Förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310) |
| Adress | Vingavägen 3, 121 32, Enskededalen Besök: Vingavägen 3 LGH 1204, Enskededalen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |