Aktiebolag Värnamo
BmuTek AB
44 sökningar
Omsättning 2025
9,3 mkr
+29,3 %Rörelsemarginal
4,7 %
−2,1 p.e.Soliditet
38,2 %
−8,8 p.e.Anställda
5
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 329 | 7 213 | 6 492 | 6 545 | 7 253 |
| Rörelseresultat | 442 | 494 | 175 | 408 | 151 |
| Årets resultat | 239 | 275 | 112 | 221 | 56 |
| Eget kapital | 727 | 638 | 385 | 444 | 222 |
| Balansomslutning | 2 925 | 1 975 | 1 837 | 1 505 | 1 174 |
| Anställda | 5 | 4 | 3 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 329 | 7 213 | 6 492 | 6 545 | 7 253 |
| Personalkostnader | 2 950 | 2 577 | 2 151 | 2 452 | 2 558 |
| Av- och nedskrivningar | 123 | 103 | 113 | 77 | 59 |
| Övriga externa kostnader | 2 513 | 2 205 | 1 803 | 2 035 | 2 046 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 301 | −1 834 | −2 250 | −1 573 | −2 439 |
| Rörelseresultat | 442 | 494 | 175 | 408 | 151 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 9 | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 11 | 16 | 5 | 20 |
| Resultat efter finansiella poster | 435 | 483 | 168 | 403 | 132 |
| Bokslutsdispositioner | −125 | −133 | −23 | −126 | −58 |
| Skatt | 71 | 76 | 33 | 56 | 17 |
| Årets resultat | 239 | 275 | 112 | 221 | 56 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 392 | 313 | 322 | 367 | 184 |
| Varulager | 797 | 604 | 464 | 373 | 259 |
| Kortfristiga fordringar | 1 321 | 522 | 822 | 552 | 586 |
| Kassa och bank | 415 | 536 | 229 | 213 | 145 |
| Omsättningstillgångar | 2 532 | 1 662 | 1 516 | 1 137 | 990 |
| Summa tillgångar | 2 925 | 1 975 | 1 837 | 1 505 | 1 174 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 438 | 313 | 394 | 173 | 116 |
| Eget kapital | 727 | 638 | 385 | 444 | 222 |
| Justerat eget kapital | 1 117 | 929 | 577 | 619 | 297 |
| Obeskattade reserver | 491 | 366 | 242 | 220 | 94 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 152 | 11 | 67 |
| Kortfristiga skulder | 1 707 | 971 | 1 058 | 830 | 791 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 925 | 1 975 | 1 837 | 1 505 | 1 174 |
| Ställda säkerheter | 385 | 385 | 385 | 0 | 385 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 171 | 171 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte BmuTek AB 9,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 4,7 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 38,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 29 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Värnamo.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är förebyggande och avhjälpande underhåll av maskiner främst mot energibranschen och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Blomqvist (f. 1982) Styrelseledamot
- Rosamaria Berggren (f. 1962) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Malin Karlsson (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-17 |
|---|---|
| Bransch | Reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120) |
| Adress | Gällaryd Stenhällan 1, 331 74, Bor Besök: Gällaryd Stenhällan 1, Bor |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |