Aktiebolag Kungsbacka
Bmarco Hem AB
48 sökningar
Omsättning 2025
20 tkr
Rörelsemarginal
-70,0 %
Soliditet
66,4 %
−2,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 20 | 0 | 0 | 3 900 | 4 285 | 0 |
| Rörelseresultat | −14 | −29 | −49 | 40 | 1 585 | −14 |
| Årets resultat | −2 | 3 | −12 | 1 | 897 | −96 |
| Eget kapital | 941 | 943 | 940 | 952 | 951 | 54 |
| Balansomslutning | 1 417 | 1 374 | 1 354 | 1 622 | 5 157 | 4 500 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 | 0 | 0 | 3 900 | 4 285 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 29 | 30 | 86 | 42 | 14 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −3 774 | −2 658 | — |
| Rörelseresultat | −14 | −29 | −49 | 40 | 1 585 | −14 |
| Räntekostnader | 2 | 5 | 13 | 128 | 150 | 82 |
| Resultat efter finansiella poster | −16 | −34 | −62 | −88 | 1 435 | −96 |
| Bokslutsdispositioner | 15 | 40 | 50 | 90 | −330 | 0 |
| Skatt | 1 | 3 | 0 | 1 | 208 | 0 |
| Årets resultat | −2 | 3 | −12 | 1 | 897 | −96 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 1 314 | 1 314 | 1 314 | 1 314 | 3 504 | 3 021 |
| Kortfristiga fordringar | 102 | 60 | 21 | 13 | 7 | 0 |
| Kassa och bank | 1 | 0 | 19 | 295 | 1 646 | 1 479 |
| Omsättningstillgångar | 1 417 | 1 374 | 1 354 | 1 622 | 5 157 | 4 500 |
| Summa tillgångar | 1 417 | 1 374 | 1 354 | 1 622 | 5 157 | 4 500 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 893 | 890 | 902 | 901 | 4 | 0 |
| Eget kapital | 941 | 943 | 940 | 952 | 951 | 54 |
| Justerat eget kapital | 1 048 | 1 062 | 1 091 | 1 143 | 1 213 | 54 |
| Obeskattade reserver | 135 | 150 | 190 | 240 | 330 | 0 |
| Långfristiga skulder | 309 | 253 | 202 | 204 | 1 884 | 2 647 |
| Kortfristiga skulder | 32 | 28 | 22 | 226 | 1 992 | 1 799 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 417 | 1 374 | 1 354 | 1 622 | 5 157 | 4 500 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 250 | 0 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 773 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Bmarco Hem AB över mittlinjen sett till omsättning, med 20 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -70,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 66,4 procent får betecknas som hög. Sätet finns i Kungsbacka.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall köpa, förvalta, driva, och sälja fastigheter, hyra ut konsulttjänster inom området samt handla med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Martin Andersson (f. 1982) Styrelseledamot
- Christina Bouvin Andersson (f. 1980) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Bmarco AB (559224-6549) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bmarco AB (559224-6549) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-11-11 |
|---|---|
| Bransch | Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter (SNI 68209) |
| Adress | Stendalsvägen 4, 434 93, Vallda Besök: Stendalsvägen 4, Vallda |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |