Aktiebolag Västerås
Bluestar AB
50 sökningar
Omsättning 2025
258 tkr
+61,3 %Rörelsemarginal
93,8 %
−2,5 p.e.Soliditet
80,1 %
+43,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 258 | 160 | 0 | 120 | 80 |
| Rörelseresultat | 242 | 154 | −1 | 48 | 39 |
| Årets resultat | 232 | 154 | −2 | 48 | 39 |
| Eget kapital | 346 | 114 | −40 | −38 | −86 |
| Balansomslutning | 432 | 308 | 115 | 129 | 78 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 258 | 160 | 0 | 120 | 80 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 6 | 1 | 12 | 1 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −60 | −40 |
| Rörelseresultat | 242 | 154 | −1 | 48 | 39 |
| Resultat efter finansiella poster | 242 | 154 | −1 | 48 | 39 |
| Skatt | 10 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 232 | 154 | −2 | 48 | 39 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 8 | 25 | 25 | 26 | 26 |
| Kassa och bank | 424 | 283 | 90 | 103 | 53 |
| Omsättningstillgångar | 432 | 308 | 115 | 129 | 78 |
| Summa tillgångar | 432 | 308 | 115 | 129 | 78 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 14 | −140 | −138 | −186 | −225 |
| Eget kapital | 346 | 114 | −40 | −38 | −86 |
| Justerat eget kapital | 346 | 114 | −40 | −38 | −86 |
| Kortfristiga skulder | 86 | 194 | 155 | 167 | 164 |
| Summa eget kapital och skulder | 432 | 308 | 115 | 129 | 78 |
Verksamhet
Bluestar AB omsatte 258 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 93,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 80,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 61 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bolaget skall bedriva managementverksamhet, rådgivning, ledarskap och mentorskap inom hälsa och välbefinnande, vidare skall bolaget marknadsföra hälsokostprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Michel Gradiska (f. 1960) Verkställande direktör
Styrelse
- Michel Gradiska (f. 1960) Styrelseledamot
- Anna Gradiska (f. 1960) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-06-03 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Soldatgatan 32, 723 45, Västerås Besök: Soldatgatan 32, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 076-0064754 |