starkabolag.se

Aktiebolag Göteborg

Blue Marine Göteborg AB

98 sökningar

Omsättning 2025

6,5 mkr

+10,8 %
Rörelsemarginal

11,2 %

+3,6 p.e.
Soliditet

46,6 %

+12,0 p.e.
Anställda

4

−33,3 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning6 5495 9124 1403 8753 505
Rörelseresultat733447−402340−193
Årets resultat421421−418339−196
Eget kapital842521101519180
Balansomslutning2 1221 5071 2431 209832
Anställda46544
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning6 5495 9124 1403 8753 505
Personalkostnader2 3792 1622 0471 6281 835
Av- och nedskrivningar43353500
Övriga externa kostnader2 0411 9731 3291 1751 002
Övriga rörelseposter, netto−1 353−1 295−1 131−732−861
Rörelseresultat733447−402340−193
Räntekostnader14271713
Resultat efter finansiella poster719421−418339−196
Bokslutsdispositioner−1840000
Skatt1140000
Årets resultat421421−418339−196

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar18410514000
Varulager648547617830437
Kortfristiga fordringar670790481367362
Kassa och bank6206551233
Omsättningstillgångar1 9381 4021 1031 209832
Summa tillgångar2 1221 5071 2431 209832
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat37150469130326
Eget kapital842521101519180
Justerat eget kapital988521101519180
Obeskattade reserver1840000
Långfristiga skulder8112415800
Kortfristiga skulder1 015862984690652
Summa eget kapital och skulder2 1221 5071 2431 209832
Ställda säkerheter100100100100100

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Blue Marine Göteborg AB 6,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,2 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,2 procent, och soliditeten var god — 46,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Göteborg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget skall bedriva uthyrning av vinteruppställningsplatser, service och reparation av fritidsbåtar och där till förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Blue Marine Göteborg AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Blue Marine Göteborg AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Blue Marine Göteborg AB (556947-0197)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Blue Marine Göteborg AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2013-10-30
Bransch Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar (SNI 33150)
Adress
Gjutjärnsgatan 14, 417 07, Göteborg
Besök: Gjutjärnsgatan 14, Göteborg
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon031-239493