Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar BLQ Management AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
BLQ Management AB minskade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 60 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 13,8 procent, mot branschmedianens 13,1 procent.
Soliditeten ligger på 54,8 procent — branschens median är 57,2 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Förvaltning av investeringsfonder
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 51 | 53 | 4 % | |
| Värdeförändring | +667,0 % | 3 | 53 | 94 % |
| Tillväxt i omsättning | −4,5 % | 40 | 60 | 33 % |
| Rörelsemarginal | 13,8 % | 29 | 60 | 52 % |
| Avkastning på eget kapital | 77,8 % | 5 | 60 | 92 % |
| Soliditet | 54,8 % | 40 | 60 | 33 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 483 tkr | 57 | 60 | 5 % |
| Rörelseresultat per anställd | 205 tkr | 41 | 60 | 32 % |
| Nettoomsättning | 8 900 tkr | 56 | 60 | 7 % |
| Rörelseresultat | 1 228 tkr | 39 | 60 | 35 % |
| Antal anställda | 6 | 41 | 60 | 32 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 13 783 | 21 786 | 37 % | |
| Värdeförändring | +667,0 % | 107 | 21 398 | 99 % |
| Tillväxt i omsättning | −4,5 % | 17 408 | 24 743 | 30 % |
| Rörelsemarginal | 13,8 % | 5 070 | 24 710 | 79 % |
| Avkastning på eget kapital | 77,8 % | 1 601 | 24 752 | 94 % |
| Soliditet | 54,8 % | 8 973 | 24 704 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 483 tkr | 16 079 | 24 753 | 35 % |
| Rörelseresultat per anställd | 205 tkr | 8 216 | 24 753 | 67 % |
| Nettoomsättning | 8 900 tkr | 18 167 | 24 753 | 27 % |
| Rörelseresultat | 1 228 tkr | 10 688 | 24 753 | 57 % |
| Antal anställda | 6 | 15 408 | 24 753 | 38 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 49 125 | 78 286 | 37 % | |
| Värdeförändring | +667,0 % | 276 | 77 169 | 100 % |
| Tillväxt i omsättning | −4,5 % | 62 312 | 87 562 | 29 % |
| Rörelsemarginal | 13,8 % | 17 289 | 87 475 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 77,8 % | 3 811 | 87 581 | 96 % |
| Soliditet | 54,8 % | 32 243 | 87 381 | 63 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 483 tkr | 58 087 | 87 582 | 34 % |
| Rörelseresultat per anställd | 205 tkr | 28 632 | 87 582 | 67 % |
| Nettoomsättning | 8 900 tkr | 62 362 | 87 582 | 29 % |
| Rörelseresultat | 1 228 tkr | 36 636 | 87 582 | 58 % |
| Antal anställda | 6 | 51 164 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .