Aktiebolag Stockholm
Blomstereffect Nina Stenman AB
101 sökningar
Omsättning 2025
5,2 mkr
−8,4 %Rörelsemarginal
7,6 %
−1,8 p.e.Soliditet
39,7 %
−14,7 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 198 | 5 672 | 5 770 | 5 517 | 5 181 | 4 990 | 4 195 | 4 235 |
| Rörelseresultat | 395 | 531 | 603 | 757 | 642 | 626 | 261 | 400 |
| Årets resultat | 314 | 421 | 477 | 600 | 509 | 491 | 204 | 311 |
| Eget kapital | 365 | 471 | 530 | 753 | 653 | 558 | 418 | 514 |
| Balansomslutning | 919 | 866 | 977 | 1 192 | 1 128 | 1 097 | 1 010 | 1 177 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 198 | 5 672 | 5 770 | 5 517 | 5 181 | 4 990 | 4 195 | 4 235 |
| Personalkostnader | 1 977 | 1 942 | 1 933 | 1 798 | 1 751 | 1 712 | 1 689 | 1 633 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 50 | 50 | 55 | 67 | 67 | 67 |
| Övriga externa kostnader | 607 | 634 | 581 | 513 | 483 | 475 | 458 | 409 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 169 | −2 515 | −2 603 | −2 399 | −2 250 | −2 110 | −1 720 | −1 726 |
| Rörelseresultat | 395 | 531 | 603 | 757 | 642 | 626 | 261 | 400 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 396 | 531 | 603 | 757 | 642 | 625 | 261 | 400 |
| Skatt | 82 | 110 | 126 | 157 | 133 | 135 | 57 | 88 |
| Årets resultat | 314 | 421 | 477 | 600 | 509 | 491 | 204 | 311 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 50 | 100 | 150 | 200 | 255 | 322 | 390 |
| Varulager | 33 | 29 | 27 | 26 | 22 | 47 | 31 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 549 | 399 | 565 | 638 | 573 | 551 | 558 | 534 |
| Kassa och bank | 337 | 388 | 285 | 378 | 333 | 244 | 98 | 230 |
| Omsättningstillgångar | 919 | 816 | 877 | 1 042 | 928 | 842 | 687 | 787 |
| Summa tillgångar | 919 | 866 | 977 | 1 192 | 1 128 | 1 097 | 1 010 | 1 177 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 0 | 3 | 103 | 94 | 17 | 164 | 153 |
| Eget kapital | 365 | 471 | 530 | 753 | 653 | 558 | 418 | 514 |
| Justerat eget kapital | 365 | 471 | 530 | 753 | 653 | 558 | 418 | 514 |
| Kortfristiga skulder | 554 | 395 | 447 | 439 | 475 | 539 | 592 | 663 |
| Summa eget kapital och skulder | 919 | 866 | 977 | 1 192 | 1 128 | 1 097 | 1 010 | 1 177 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 001 granskade bolag ligger Blomstereffect Nina Stenman AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 5,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,6 procent, och soliditeten var god — 39,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att köpa och sälja blommor och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Nina Stenman (f. 1973) Styrelseledamot
- Niklas Birger Stenman (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Beatrice Fejde (f. 1977) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-10-09 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel (SNI 47761) |
| Adress | Pliggvägen 43, 126 39, Hägersten Besök: Pliggvägen 43, Hägersten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |