Aktiebolag Piteå
Blommans Trade AB
156 sökningar
Omsättning 2025
809 tkr
−9,8 %Rörelsemarginal
8,2 %
+22,0 p.e.Soliditet
39,1 %
−5,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 809 | 897 | 1 684 | 1 330 | 3 521 | 775 | 639 |
| Rörelseresultat | 66 | −124 | 319 | −121 | 2 230 | −320 | −23 |
| Årets resultat | −388 | −338 | 0 | 0 | 1 306 | 522 | 137 |
| Eget kapital | 2 107 | 2 495 | 2 833 | 2 832 | 2 885 | 1 736 | 1 267 |
| Balansomslutning | 5 391 | 5 634 | 5 958 | 5 729 | 7 890 | 4 641 | 3 810 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 809 | 897 | 1 684 | 1 330 | 3 521 | 775 | 639 |
| Personalkostnader | 161 | 205 | 262 | 193 | 207 | 47 | 17 |
| Av- och nedskrivningar | 53 | 43 | 97 | 55 | 68 | 66 | 84 |
| Övriga externa kostnader | 243 | 311 | 263 | 351 | 397 | 658 | 537 |
| Övriga rörelseposter, netto | −286 | −462 | −743 | −852 | −619 | −324 | −24 |
| Rörelseresultat | 66 | −124 | 319 | −121 | 2 230 | −320 | −23 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 226 | 170 | 142 | 55 | 200 | 57 | 46 |
| Resultat efter finansiella poster | −129 | −293 | 178 | −176 | 2 032 | 683 | 131 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −176 | 342 | −342 | 0 | 60 |
| Koncernbidrag | −259 | −45 | 0 | −160 | −163 | −161 | −55 |
| Skatt | 0 | 0 | 2 | 6 | 220 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −388 | −338 | 0 | 0 | 1 306 | 522 | 137 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 811 | 825 | 841 | 606 | 456 | 163 | 279 |
| Varulager | 4 345 | 4 539 | 4 543 | 4 726 | 4 735 | 2 684 | 2 821 |
| Kortfristiga fordringar | 235 | 270 | 574 | 397 | 2 681 | 1 038 | 710 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 756 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 4 580 | 4 809 | 5 117 | 5 123 | 7 434 | 4 478 | 3 531 |
| Summa tillgångar | 5 391 | 5 634 | 5 958 | 5 729 | 7 890 | 4 641 | 3 810 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 237 | 2 575 | 2 575 | 2 574 | 1 268 | 746 | 609 |
| Eget kapital | 2 107 | 2 495 | 2 833 | 2 832 | 2 885 | 1 736 | 1 267 |
| Justerat eget kapital | 2 107 | 2 495 | 2 833 | 2 832 | 3 157 | 1 736 | 1 267 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 343 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2 988 | 2 766 | 2 282 | 1 217 | 1 796 | 1 536 | 1 454 |
| Kortfristiga skulder | 296 | 373 | 843 | 1 680 | 2 866 | 1 369 | 1 089 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 391 | 5 634 | 5 958 | 5 729 | 7 890 | 4 641 | 3 810 |
| Ställda säkerheter | 3 988 | 3 988 | 3 988 | 4 141 | 3 820 | 2 060 | 2 140 |
Verksamhet
Mätt mot de 18 526 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Blommans Trade AB strax under mitten sett till omsättning, med 809 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,2 procent, och soliditeten var god — 39,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Piteå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva försäljning av telefonitjänster, konsultverksamhet inom telekommunikation, import och försäljning av produkter inom telekommunikation, utbildning inom försäljningsområdet, äga och förvalta fastigheter och övrig fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Svante Blomqvist (f. 1951) Styrelseledamot
- Ann Katrin Blomqvist (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Daniel Olofsson (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-02-01 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Vallinsudden 21, 944 91, Hortlax Besök: Vallinsudden 21, Hortlax |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |