Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar BlockSec Group AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
BlockSec Group AB ökade omsättningen med 21 procent senaste året. Medianen bland branschens 110 jämförbara bolag är 11 procent.
Rörelsemarginalen är −0,6 procent, mot branschmedianens 7,1 procent.
Soliditeten ligger på 42,0 procent — branschens median är 40,1 procent.
Bolaget har 17 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Övrig säkerhetsverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 86 | 95 | 9 % | |
| Värdeförändring | +18,0 % | 46 | 91 | 49 % |
| Tillväxt i omsättning | +20,6 % | 38 | 110 | 65 % |
| Rörelsemarginal | −0,6 % | 93 | 110 | 15 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 % | 77 | 110 | 30 % |
| Soliditet | 42,0 % | 52 | 110 | 53 % |
| Nettoomsättning per anställd | 301 tkr | 110 | 110 | 0 % |
| Rörelseresultat per anställd | −2 tkr | 93 | 110 | 15 % |
| Nettoomsättning | 5 119 tkr | 104 | 110 | 5 % |
| Rörelseresultat | −30 tkr | 93 | 110 | 15 % |
| Antal anställda | 17 | 40 | 110 | 64 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 18 520 | 21 722 | 15 % | |
| Värdeförändring | +18,0 % | 8 464 | 21 337 | 60 % |
| Tillväxt i omsättning | +20,6 % | 4 829 | 24 745 | 80 % |
| Rörelsemarginal | −0,6 % | 19 537 | 24 713 | 21 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 % | 15 788 | 24 754 | 36 % |
| Soliditet | 42,0 % | 13 320 | 24 706 | 46 % |
| Nettoomsättning per anställd | 301 tkr | 24 703 | 24 755 | 0 % |
| Rörelseresultat per anställd | −2 tkr | 19 175 | 24 755 | 23 % |
| Nettoomsättning | 5 119 tkr | 22 411 | 24 755 | 9 % |
| Rörelseresultat | −30 tkr | 19 267 | 24 755 | 22 % |
| Antal anställda | 17 | 6 995 | 24 755 | 72 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 67 127 | 78 068 | 14 % | |
| Värdeförändring | +18,0 % | 30 848 | 76 955 | 60 % |
| Tillväxt i omsättning | +20,6 % | 15 335 | 87 561 | 82 % |
| Rörelsemarginal | −0,6 % | 71 705 | 87 479 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 % | 56 963 | 87 581 | 35 % |
| Soliditet | 42,0 % | 48 729 | 87 385 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 301 tkr | 87 467 | 87 582 | 0 % |
| Rörelseresultat per anställd | −2 tkr | 70 341 | 87 582 | 20 % |
| Nettoomsättning | 5 119 tkr | 78 654 | 87 582 | 10 % |
| Rörelseresultat | −30 tkr | 70 778 | 87 582 | 19 % |
| Antal anställda | 17 | 21 270 | 87 582 | 76 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .