Aktiebolag Stockholm
Bliva Utveckling AB
72 sökningar
1,2 mkr
−17,7 %-3,7 %
−4,7 p.e.52,6 %
+1,1 p.e.1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 157 | 1 405 | 1 632 | 1 790 | 1 690 | 3 432 | 4 332 |
| Rörelseresultat | −43 | 14 | −15 | 115 | 114 | −98 | −87 |
| Årets resultat | 4 | 18 | −15 | 110 | 114 | −93 | −83 |
| Eget kapital | 303 | 299 | 281 | 296 | 186 | 72 | 165 |
| Balansomslutning | 576 | 581 | 648 | 651 | 646 | 566 | 1 077 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 157 | 1 405 | 1 632 | 1 790 | 1 690 | 3 432 | 4 332 |
| Personalkostnader | 1 143 | 1 336 | 1 599 | 1 595 | 1 560 | 2 634 | 3 488 |
| Övriga externa kostnader | 56 | 55 | 51 | 80 | 116 | 138 | 181 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 100 | −758 | −750 |
| Rörelseresultat | −43 | 14 | −15 | 115 | 114 | −98 | −87 |
| Ränteintäkter | 4 | 5 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | 18 | −15 | 115 | 114 | −93 | −83 |
| Koncernbidrag | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 4 | 18 | −15 | 110 | 114 | −93 | −83 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 541 | 366 | 545 | 614 | 506 | 487 | 950 |
| Kassa och bank | 35 | 215 | 103 | 37 | 140 | 78 | 126 |
| Omsättningstillgångar | 576 | 581 | 648 | 651 | 646 | 566 | 1 077 |
| Summa tillgångar | 576 | 581 | 648 | 651 | 646 | 566 | 1 077 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 191 | 173 | 188 | 78 | −36 | 57 | 140 |
| Eget kapital | 303 | 299 | 281 | 296 | 186 | 72 | 165 |
| Justerat eget kapital | 303 | 299 | 281 | 296 | 186 | 72 | 165 |
| Kortfristiga skulder | 273 | 282 | 367 | 355 | 460 | 494 | 912 |
| Summa eget kapital och skulder | 576 | 581 | 648 | 651 | 646 | 566 | 1 077 |
Verksamhet
Mätt mot de 19 606 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Bliva Utveckling AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -3,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 52,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 18 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom databranschen specifikt design och programvaruutveckling samt äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lennart Ereback (f. 1959) Verkställande direktör
- Anna Lena Ereback (f. 1961) Ordförande, Styrelseledamot
- Lennart Ereback (f. 1959) Styrelseledamot
- Ingrid Ereback (f. 1928) Styrelsesuppleant
- Merle Adamson (f. 1985) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Bliva AB (556612-4102) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bliva AB (556612-4102) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-10-08 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Brobyvägen 36, 187 35, Täby Besök: Brobyvägen 36, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |