Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Blekinge Solskydd AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Blekinge Solskydd AB ökade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 271 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 8,4 procent, mot branschmedianens 5,8 procent.
Soliditeten ligger på 16,1 procent — branschens median är 53,0 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Annan övrig metallvarutillverkning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 199 | 242 | 18 % | |
| Värdeförändring | −23,0 % | 160 | 241 | 34 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,9 % | 110 | 271 | 59 % |
| Rörelsemarginal | 8,4 % | 98 | 271 | 64 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,2 % | 170 | 271 | 37 % |
| Soliditet | 16,1 % | 258 | 270 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 495 tkr | 198 | 271 | 27 % |
| Rörelseresultat per anställd | 126 tkr | 132 | 271 | 51 % |
| Nettoomsättning | 5 981 tkr | 241 | 271 | 11 % |
| Rörelseresultat | 505 tkr | 173 | 271 | 36 % |
| Antal anställda | 4 | 222 | 271 | 18 % |
Blekinge län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 690 | 900 | 23 % | |
| Värdeförändring | −23,0 % | 761 | 885 | 14 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,9 % | 468 | 1 015 | 54 % |
| Rörelsemarginal | 8,4 % | 373 | 1 014 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,2 % | 716 | 1 015 | 29 % |
| Soliditet | 16,1 % | 926 | 1 013 | 9 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 495 tkr | 653 | 1 015 | 36 % |
| Rörelseresultat per anställd | 126 tkr | 450 | 1 015 | 56 % |
| Nettoomsättning | 5 981 tkr | 833 | 1 015 | 18 % |
| Rörelseresultat | 505 tkr | 590 | 1 015 | 42 % |
| Antal anställda | 4 | 716 | 1 015 | 29 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 59 648 | 78 286 | 24 % | |
| Värdeförändring | −23,0 % | 63 715 | 77 169 | 17 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,9 % | 41 670 | 87 562 | 52 % |
| Rörelsemarginal | 8,4 % | 30 989 | 87 475 | 65 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,2 % | 59 905 | 87 581 | 32 % |
| Soliditet | 16,1 % | 77 683 | 87 381 | 11 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 495 tkr | 57 638 | 87 582 | 34 % |
| Rörelseresultat per anställd | 126 tkr | 39 750 | 87 582 | 55 % |
| Nettoomsättning | 5 981 tkr | 74 423 | 87 582 | 15 % |
| Rörelseresultat | 505 tkr | 52 037 | 87 582 | 41 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |