Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Blästolac AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Blästolac AB ökade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 249 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 7,2 procent, mot branschmedianens 8,1 procent.
Soliditeten ligger på 84,3 procent — branschens median är 54,6 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Beläggning och överdragning av metall
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 115 | 223 | 48 % | |
| Värdeförändring | −23,0 % | 150 | 223 | 33 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,8 % | 130 | 249 | 48 % |
| Rörelsemarginal | 7,2 % | 138 | 249 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,7 % | 181 | 249 | 27 % |
| Soliditet | 84,3 % | 14 | 249 | 94 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 262 tkr | 187 | 249 | 25 % |
| Rörelseresultat per anställd | 91 tkr | 145 | 249 | 42 % |
| Nettoomsättning | 6 311 tkr | 206 | 249 | 17 % |
| Rörelseresultat | 454 tkr | 178 | 249 | 29 % |
| Antal anställda | 5 | 185 | 249 | 26 % |
Jönköpings län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 471 | 3 150 | 53 % | |
| Värdeförändring | −23,0 % | 2 578 | 3 115 | 17 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,8 % | 1 794 | 3 413 | 47 % |
| Rörelsemarginal | 7,2 % | 1 412 | 3 414 | 59 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,7 % | 2 195 | 3 415 | 36 % |
| Soliditet | 84,3 % | 159 | 3 403 | 95 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 262 tkr | 2 816 | 3 415 | 18 % |
| Rörelseresultat per anställd | 91 tkr | 1 902 | 3 415 | 44 % |
| Nettoomsättning | 6 311 tkr | 2 910 | 3 415 | 15 % |
| Rörelseresultat | 454 tkr | 2 146 | 3 415 | 37 % |
| Antal anställda | 5 | 2 286 | 3 415 | 33 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 33 230 | 78 068 | 57 % | |
| Värdeförändring | −23,0 % | 63 527 | 76 955 | 17 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,8 % | 47 384 | 87 561 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 7,2 % | 35 438 | 87 479 | 59 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,7 % | 57 280 | 87 581 | 35 % |
| Soliditet | 84,3 % | 4 131 | 87 385 | 95 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 262 tkr | 67 058 | 87 582 | 23 % |
| Rörelseresultat per anställd | 91 tkr | 46 442 | 87 582 | 47 % |
| Nettoomsättning | 6 311 tkr | 72 861 | 87 582 | 17 % |
| Rörelseresultat | 454 tkr | 53 531 | 87 582 | 39 % |
| Antal anställda | 5 | 57 946 | 87 582 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .