Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Blaser Group AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Blaser Group AB ökade omsättningen med 48 procent senaste året. Medianen bland branschens 928 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är −1,0 procent, mot branschmedianens 6,1 procent.
Soliditeten ligger på 39,2 procent — branschens median är 51,4 procent.
Bolaget har 10 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +47,9 % | 57 | 928 | 94 % |
| Rörelsemarginal | −1,0 % | 830 | 925 | 10 % |
| Avkastning på eget kapital | −5,7 % | 860 | 928 | 7 % |
| Soliditet | 39,2 % | 616 | 921 | 33 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 052 tkr | 215 | 928 | 77 % |
| Rörelseresultat per anställd | −73 tkr | 849 | 928 | 9 % |
| Nettoomsättning | 70 524 tkr | 312 | 928 | 66 % |
| Rörelseresultat | −726 tkr | 861 | 928 | 7 % |
| Antal anställda | 10 | 402 | 928 | 57 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +47,9 % | 585 | 10 556 | 94 % |
| Rörelsemarginal | −1,0 % | 8 765 | 10 543 | 17 % |
| Avkastning på eget kapital | −5,7 % | 9 275 | 10 557 | 12 % |
| Soliditet | 39,2 % | 6 274 | 10 530 | 40 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 052 tkr | 899 | 10 557 | 91 % |
| Rörelseresultat per anställd | −73 tkr | 9 419 | 10 557 | 11 % |
| Nettoomsättning | 70 524 tkr | 1 856 | 10 557 | 82 % |
| Rörelseresultat | −726 tkr | 9 500 | 10 557 | 10 % |
| Antal anställda | 10 | 4 064 | 10 557 | 62 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +47,9 % | 5 141 | 87 570 | 94 % |
| Rörelsemarginal | −1,0 % | 72 860 | 87 488 | 17 % |
| Avkastning på eget kapital | −5,7 % | 77 096 | 87 590 | 12 % |
| Soliditet | 39,2 % | 52 424 | 87 388 | 40 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 052 tkr | 6 437 | 87 591 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | −73 tkr | 78 144 | 87 591 | 11 % |
| Nettoomsättning | 70 524 tkr | 14 825 | 87 591 | 83 % |
| Rörelseresultat | −726 tkr | 78 728 | 87 591 | 10 % |
| Antal anställda | 10 | 34 144 | 87 591 | 61 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .