Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar BK Tech Pellets AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
BK Tech Pellets AB minskade omsättningen med 6 procent senaste året. Medianen bland branschens 40 jämförbara bolag är -8 procent.
Rörelsemarginalen är −3,6 procent, mot branschmedianens 3,2 procent.
Soliditeten ligger på 11,1 procent — branschens median är 36,9 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 27 | 36 | 25 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 12 | 36 | 67 % |
| Tillväxt i omsättning | −5,8 % | 17 | 40 | 57 % |
| Rörelsemarginal | −3,6 % | 32 | 40 | 20 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 % | 17 | 40 | 57 % |
| Soliditet | 11,1 % | 37 | 39 | 5 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 777 tkr | 4 | 40 | 90 % |
| Rörelseresultat per anställd | −392 tkr | 35 | 40 | 13 % |
| Nettoomsättning | 75 441 tkr | 8 | 40 | 80 % |
| Rörelseresultat | −2 741 tkr | 36 | 40 | 10 % |
| Antal anställda | 7 | 17 | 40 | 57 % |
Kalmar län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 849 | 1 757 | 52 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 942 | 1 731 | 46 % |
| Tillväxt i omsättning | −5,8 % | 1 496 | 1 944 | 23 % |
| Rörelsemarginal | −3,6 % | 1 783 | 1 943 | 8 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 % | 1 218 | 1 944 | 37 % |
| Soliditet | 11,1 % | 1 828 | 1 940 | 6 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 777 tkr | 37 | 1 944 | 98 % |
| Rörelseresultat per anställd | −392 tkr | 1 918 | 1 944 | 1 % |
| Nettoomsättning | 75 441 tkr | 223 | 1 944 | 89 % |
| Rörelseresultat | −2 741 tkr | 1 902 | 1 944 | 2 % |
| Antal anställda | 7 | 891 | 1 944 | 54 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 39 102 | 78 066 | 50 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 38 955 | 76 952 | 49 % |
| Tillväxt i omsättning | −5,8 % | 64 707 | 87 565 | 26 % |
| Rörelsemarginal | −3,6 % | 77 406 | 87 484 | 12 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 % | 54 323 | 87 585 | 38 % |
| Soliditet | 11,1 % | 81 453 | 87 398 | 7 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 777 tkr | 3 375 | 87 586 | 96 % |
| Rörelseresultat per anställd | −392 tkr | 84 647 | 87 586 | 3 % |
| Nettoomsättning | 75 441 tkr | 14 051 | 87 586 | 84 % |
| Rörelseresultat | −2 741 tkr | 82 914 | 87 586 | 5 % |
| Antal anställda | 7 | 45 728 | 87 586 | 48 % |