Aktiebolag Landskrona
Björn Riving AB
14 sökningar
1,6 mkr
−3,5 %0,3 %
−10,2 p.e.31,8 %
+5,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 592 | 1 649 | 1 240 |
| Rörelseresultat | 4 | 173 | 153 |
| Årets resultat | 4 | 97 | 72 |
| Eget kapital | 198 | 194 | 97 |
| Balansomslutning | 623 | 728 | 956 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 592 | 1 649 | 1 240 |
| Personalkostnader | 617 | 527 | 380 |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 43 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 346 | 320 | 256 |
| Övriga rörelseposter, netto | −582 | −586 | −441 |
| Rörelseresultat | 4 | 173 | 153 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 | 175 | 153 |
| Bokslutsdispositioner | 4 | −49 | −62 |
| Skatt | 4 | 29 | 19 |
| Årets resultat | 4 | 97 | 72 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 151 | 166 | 242 |
| Varulager | 174 | 123 | 91 |
| Kortfristiga fordringar | 144 | 209 | 483 |
| Kassa och bank | 154 | 230 | 140 |
| Omsättningstillgångar | 472 | 563 | 714 |
| Summa tillgångar | 623 | 728 | 956 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 169 | 72 | 0 |
| Eget kapital | 198 | 194 | 97 |
| Justerat eget kapital | 283 | 282 | 146 |
| Obeskattade reserver | 107 | 111 | 62 |
| Kortfristiga skulder | 318 | 423 | 797 |
| Summa eget kapital och skulder | 623 | 728 | 956 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 600 granskade bolag ligger Björn Riving AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,3 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 31,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Landskrona.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet, utbildning, försäljning, och installation inom området fallskyddsteknik samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Björn Riving (f. 1976) Styrelseledamot
- Cecilia Riving (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-01-19 |
|---|---|
| Bransch | Personalutbildning (SNI 85594) |
| Adress | Midhemsvägen 27, 261 41, Landskrona Besök: Midhemsvägen 27, Landskrona |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |