Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Björholmen Hotell & Restaurang AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Björholmen Hotell & Restaurang AB minskade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 723 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är −4,9 procent, mot branschmedianens 3,5 procent.
Soliditeten ligger på 3,3 procent — branschens median är 31,5 procent.
Bolaget har 20 anställda; medianbolaget i branschen har 16.
Branschen: Hotellverksamhet med restaurangrörelse
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −3,9 % | 584 | 723 | 19 % |
| Rörelsemarginal | −4,9 % | 584 | 723 | 19 % |
| Avkastning på eget kapital | −364,4 % | 705 | 723 | 2 % |
| Soliditet | 3,3 % | 696 | 723 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 814 tkr | 697 | 723 | 4 % |
| Rörelseresultat per anställd | −40 tkr | 562 | 723 | 22 % |
| Nettoomsättning | 16 271 tkr | 450 | 723 | 38 % |
| Rörelseresultat | −795 tkr | 581 | 723 | 20 % |
| Antal anställda | 20 | 287 | 723 | 60 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −3,9 % | 10 366 | 15 013 | 31 % |
| Rörelsemarginal | −4,9 % | 13 554 | 15 000 | 10 % |
| Avkastning på eget kapital | −364,4 % | 14 845 | 15 018 | 1 % |
| Soliditet | 3,3 % | 14 740 | 15 011 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 814 tkr | 14 219 | 15 018 | 5 % |
| Rörelseresultat per anställd | −40 tkr | 12 968 | 15 018 | 14 % |
| Nettoomsättning | 16 271 tkr | 7 599 | 15 018 | 49 % |
| Rörelseresultat | −795 tkr | 13 529 | 15 018 | 10 % |
| Antal anställda | 20 | 3 092 | 15 018 | 79 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −3,9 % | 60 922 | 87 544 | 30 % |
| Rörelsemarginal | −4,9 % | 78 871 | 87 457 | 10 % |
| Avkastning på eget kapital | −364,4 % | 86 482 | 87 563 | 1 % |
| Soliditet | 3,3 % | 85 970 | 87 519 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 814 tkr | 82 099 | 87 564 | 6 % |
| Rörelseresultat per anställd | −40 tkr | 75 594 | 87 564 | 14 % |
| Nettoomsättning | 16 271 tkr | 43 525 | 87 564 | 50 % |
| Rörelseresultat | −795 tkr | 79 067 | 87 564 | 10 % |
| Antal anställda | 20 | 18 110 | 87 564 | 79 % |