Aktiebolag Ystad 120 sökningar
BJ&A Group AB
Restaurangverksamhet
5,8 mkr
−11,4 %-5,4 %
−7,3 p.e.-21,4 %
−25,9 p.e.5
−16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 849 | 6 598 | 7 482 | 8 407 | 10 774 | 11 347 | 14 670 | 14 317 |
| Rörelseresultat | −317 | 127 | −949 | −1 688 | −1 145 | 2 236 | 633 | −412 |
| Årets resultat | −427 | 20 | −1 031 | −1 864 | −299 | 1 344 | 611 | −432 |
| Eget kapital | −326 | 101 | 81 | 706 | 2 570 | 3 097 | 1 941 | 1 330 |
| Balansomslutning | 1 525 | 2 218 | 3 253 | 14 803 | 9 867 | 10 800 | 5 173 | 4 760 |
| Anställda | 5 | 6 | 13 | 16 | 19 | 14 | 15 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 849 | 6 598 | 7 482 | 8 407 | 10 774 | 11 347 | 14 670 | 14 317 |
| Personalkostnader | 1 891 | 1 896 | 3 275 | 5 015 | 6 116 | 4 858 | 6 408 | 6 664 |
| Av- och nedskrivningar | 333 | 420 | 96 | 362 | 329 | 210 | 225 | 279 |
| Övriga externa kostnader | 1 948 | 2 222 | 3 408 | 3 852 | 3 373 | 2 752 | 3 033 | 3 048 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 994 | −1 933 | −1 652 | −866 | −2 101 | −1 291 | −4 371 | −4 738 |
| Rörelseresultat | −317 | 127 | −949 | −1 688 | −1 145 | 2 236 | 633 | −412 |
| Räntekostnader | 111 | 108 | 80 | 176 | 65 | 15 | 16 | 20 |
| Resultat efter finansiella poster | −427 | 20 | −1 031 | −1 864 | −1 211 | 2 221 | 617 | −432 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 920 | −500 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 378 | 6 | 0 |
| Årets resultat | −427 | 20 | −1 031 | −1 864 | −299 | 1 344 | 611 | −432 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 199 | 1 532 | 2 285 | 11 329 | 7 519 | 9 249 | 2 954 | 3 190 |
| Varulager | 100 | 348 | 321 | 236 | 354 | 643 | 238 | 222 |
| Kortfristiga fordringar | 78 | 64 | 212 | 3 168 | 1 135 | 356 | 290 | 716 |
| Kassa och bank | 148 | 274 | 435 | 70 | 859 | 552 | 1 691 | 632 |
| Omsättningstillgångar | 326 | 686 | 967 | 3 474 | 2 348 | 1 551 | 2 219 | 1 570 |
| Summa tillgångar | 1 525 | 2 218 | 3 253 | 14 803 | 9 867 | 10 800 | 5 173 | 4 760 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 51 | 31 | 656 | 2 520 | 2 819 | 1 703 | 1 280 | 1 712 |
| Eget kapital | −326 | 101 | 81 | 706 | 2 570 | 3 097 | 1 941 | 1 330 |
| Justerat eget kapital | −326 | 101 | 81 | 706 | 2 570 | 3 494 | 1 941 | 1 330 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 264 | 938 | 2 327 | 1 229 | 55 | 0 | 877 |
| Kortfristiga skulder | 1 851 | 1 853 | 2 234 | 11 770 | 6 068 | 7 148 | 3 232 | 2 553 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 525 | 2 218 | 3 253 | 14 803 | 9 867 | 10 800 | 5 173 | 4 760 |
| Ställda säkerheter | 137 | 228 | 319 | 6 130 | 3 720 | 3 720 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 406 | 406 | 406 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 527 granskade bolag ligger BJ&A Group AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 5,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -5,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -21,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Ystad.
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet, förvaltning och uthyrning av egna fastigheter och lokaler, import och försäljning av presentartiklar, behandlingar inom kropps- och skönhetsvård samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Anh Phan (f. 1976) Verkställande direktör
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-08-19 |
|---|---|
| Adress | Stora Östergatan 1B, 271 34, Ystad Besök: Stora Östergatan 1 B, Ystad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-9140095 |