Aktiebolag Säter
Bispberg Data Invest AB
56 sökningar
Omsättning 2025
4,1 mkr
+34,1 %Rörelsemarginal
51,5 %
+22,0 p.e.Soliditet
30,1 %
+15,7 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 090 | 3 050 | 2 838 | 1 914 | 166 | 0 | 7 | 0 |
| Rörelseresultat | 2 107 | 901 | 517 | 456 | 51 | −311 | −578 | 0 |
| Årets resultat | 1 522 | 599 | 493 | 456 | 51 | −311 | −578 | 0 |
| Eget kapital | 2 671 | 1 149 | 850 | 557 | 101 | 0 | 73 | 0 |
| Balansomslutning | 8 886 | 8 013 | 1 212 | 809 | 112 | 15 | 83 | 0 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 090 | 3 050 | 2 838 | 1 914 | 166 | 0 | 7 | 0 |
| Personalkostnader | 1 781 | 1 563 | 1 783 | 555 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 193 | 496 | 502 | 537 | 115 | 311 | 585 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −83 | −36 | −366 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 2 107 | 901 | 517 | 456 | 51 | −311 | −578 | 0 |
| Ränteintäkter | 50 | 140 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 238 | 265 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 920 | 776 | 510 | 456 | 51 | −311 | −578 | 0 |
| Skatt | 398 | 177 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 522 | 599 | 493 | 456 | 51 | −311 | −578 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 506 | 7 245 | 282 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 024 | 750 | 536 | 708 | 18 | 7 | 7 | 0 |
| Kassa och bank | 356 | 18 | 394 | 101 | 94 | 9 | 75 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 380 | 769 | 930 | 809 | 112 | 15 | 83 | 0 |
| Summa tillgångar | 8 886 | 8 013 | 1 212 | 809 | 112 | 15 | 83 | 0 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 099 | 800 | 507 | 51 | −50 | 23 | −58 | 0 |
| Eget kapital | 2 671 | 1 149 | 850 | 557 | 101 | 0 | 73 | 0 |
| Justerat eget kapital | 2 671 | 1 149 | 850 | 557 | 101 | 0 | 73 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 751 | 2 392 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 4 464 | 4 472 | 362 | 252 | 11 | 15 | 10 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 886 | 8 013 | 1 212 | 809 | 112 | 15 | 83 | 0 |
| Ställda säkerheter | 3 221 | 3 397 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Bispberg Data Invest AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 4,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 51,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 30,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 34 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Säter.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva applikations utveckling og ägande av programvara.Bolaget driver å med vin import och salg av detta
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Tomas Perers (f. 1983) Verkställande direktör
Styrelse
- Tomas Perers (f. 1983) Styrelseledamot
Koncern
| Moderbolag | TOP HOLDING AS |
|---|---|
| Koncernmoder | TOP HOLDING AS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-10-05 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Hjortnäsheden Stenbacken 6, 793 90, Leksand Besök: Hjortnäsheden Stenbacken 6, Leksand |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |