Aktiebolag Västerås 89 sökningar
BilTrans i Västerås AB
Dataprogrammering
Omsättning 2025
124 tkr
−7,5 %Rörelsemarginal
-129,0 %
−23,1 p.e.Soliditet
30,4 %
+5,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 124 | 134 | 238 | 136 | 172 | 45 | 0 | 51 |
| Rörelseresultat | −160 | −142 | 29 | −3 | 20 | −132 | −73 | −169 |
| Årets resultat | −161 | −143 | 28 | −3 | 20 | −132 | −69 | −170 |
| Eget kapital | 100 | 100 | 146 | 117 | 120 | 100 | 100 | 100 |
| Balansomslutning | 329 | 406 | 570 | 394 | 466 | 475 | 528 | 653 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 124 | 134 | 238 | 136 | 172 | 45 | 0 | 51 |
| Personalkostnader | 4 | 17 | 5 | 7 | 2 | 7 | 3 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 54 | 50 | 46 | 46 | 46 | 46 | 62 | 78 |
| Övriga externa kostnader | 226 | 209 | 158 | 86 | 104 | 115 | 71 | 111 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | −9 | — | −29 |
| Rörelseresultat | −160 | −142 | 29 | −3 | 20 | −132 | −73 | −169 |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −161 | −143 | 28 | −3 | 20 | −132 | −69 | −170 |
| Årets resultat | −161 | −143 | 28 | −3 | 20 | −132 | −69 | −170 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 253 | 307 | 317 | 363 | 409 | 455 | 501 | 609 |
| Kortfristiga fordringar | 59 | 98 | 169 | 2 | 30 | 2 | 0 | 26 |
| Kassa och bank | 17 | 1 | 84 | 29 | 27 | 19 | 27 | 18 |
| Omsättningstillgångar | 76 | 99 | 253 | 31 | 57 | 20 | 27 | 43 |
| Summa tillgångar | 329 | 406 | 570 | 394 | 466 | 475 | 528 | 653 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 0 | 46 | 18 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 100 | 100 | 146 | 117 | 120 | 100 | 100 | 100 |
| Justerat eget kapital | 100 | 100 | 146 | 117 | 120 | 100 | 100 | 100 |
| Långfristiga skulder | 102 | 101 | 198 | 219 | 321 | 360 | 413 | 525 |
| Kortfristiga skulder | 127 | 205 | 226 | 58 | 25 | 15 | 15 | 28 |
| Summa eget kapital och skulder | 329 | 406 | 570 | 394 | 466 | 475 | 528 | 653 |
| Ansvarsförbindelser | 1 649 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 259 | 1 190 |
Verksamhet
Mätt mot de 19 606 bolag som granskas inom samma bransch hamnar BilTrans i Västerås AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 124 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -129,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 30,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom produktionsteknik, uthyrning av stallplatser, hästavel, inköp och försäljning av jordbruksmaskiner och inrikes'/utrikes transporter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Derek Presland (f. 1947) Styrelseledamot
- Katarina Presland (f. 1947) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Helena Andersson (f. 1966) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1993-02-26 |
|---|---|
| Adress | Vrånga Gård, Badelunda, 725 96, Västerås Besök: Badelunda Vrånga Gård, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 021-842250 |