Aktiebolag Staffanstorp
Bil 24 i Malmö AB
85 sökningar
Omsättning 2025
3 mkr
−5,0 %Rörelsemarginal
10,0 %
+4,5 p.e.Soliditet
55,8 %
+23,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 020 | 3 180 | 3 391 | 2 171 | 1 958 | 2 049 | 2 064 | 2 938 |
| Rörelseresultat | 301 | 174 | 660 | −101 | 221 | 227 | −171 | 469 |
| Årets resultat | 530 | 92 | 69 | 0 | 0 | 0 | 0 | 345 |
| Eget kapital | 1 997 | 1 467 | 1 374 | 1 305 | 1 305 | 1 305 | 1 304 | 1 304 |
| Balansomslutning | 3 579 | 4 472 | 5 024 | 3 778 | 4 282 | 4 425 | 4 385 | 2 736 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 020 | 3 180 | 3 391 | 2 171 | 1 958 | 2 049 | 2 064 | 2 938 |
| Personalkostnader | 515 | 539 | 686 | 485 | 448 | 322 | 678 | 809 |
| Av- och nedskrivningar | 452 | 453 | 373 | 357 | 351 | 353 | 140 | 214 |
| Övriga externa kostnader | 1 130 | 647 | 1 020 | 251 | 175 | 268 | 278 | 357 |
| Övriga rörelseposter, netto | −622 | −1 367 | −652 | −1 179 | −763 | −879 | −1 139 | −1 089 |
| Rörelseresultat | 301 | 174 | 660 | −101 | 221 | 227 | −171 | 469 |
| Ränteintäkter | 7 | 13 | 9 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 34 | 72 | 71 | 45 | 42 | 54 | 33 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 274 | 115 | 598 | −146 | 179 | 173 | −204 | 466 |
| Bokslutsdispositioner | 400 | 0 | −512 | 150 | −177 | −170 | 249 | −22 |
| Skatt | 143 | 23 | 17 | 5 | 2 | 2 | 44 | 98 |
| Årets resultat | 530 | 92 | 69 | 0 | 0 | 0 | 0 | 345 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 974 | 2 426 | 2 879 | 2 589 | 2 945 | 3 297 | 3 049 | 1 574 |
| Kortfristiga fordringar | 423 | 1 143 | 943 | 807 | 662 | 456 | 327 | 321 |
| Kassa och bank | 1 182 | 903 | 1 202 | 382 | 675 | 672 | 1 010 | 841 |
| Omsättningstillgångar | 1 606 | 2 046 | 2 145 | 1 189 | 1 337 | 1 128 | 1 336 | 1 162 |
| Summa tillgångar | 3 579 | 4 472 | 5 024 | 3 778 | 4 282 | 4 425 | 4 385 | 2 736 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 417 | 1 325 | 1 255 | 1 255 | 1 255 | 1 255 | 1 254 | 909 |
| Eget kapital | 1 997 | 1 467 | 1 374 | 1 305 | 1 305 | 1 305 | 1 304 | 1 304 |
| Justerat eget kapital | 2 770 | 2 558 | 2 465 | 1 989 | 2 109 | 1 969 | 1 832 | 2 030 |
| Obeskattade reserver | 974 | 1 374 | 1 374 | 862 | 1 013 | 836 | 665 | 914 |
| Långfristiga skulder | 0 | 366 | 1 047 | 829 | 1 193 | 1 529 | 1 736 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 608 | 1 265 | 1 229 | 782 | 771 | 755 | 680 | 518 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 579 | 4 472 | 5 024 | 3 778 | 4 282 | 4 425 | 4 385 | 2 736 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 1 953 | 2 337 | 2 675 | 3 007 | 2 740 | 425 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 117 granskade bolag ligger Bil 24 i Malmö AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 10,0 procent — en god nivå — medan soliditeten på 55,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Staffanstorp.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utföra transporter av gods, värdepappersförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Haris Mesic (f. 1980) Styrelseledamot
- Asmira Mesic (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-02-27 |
|---|---|
| Bransch | Vägtransport, godstrafik (SNI 49410) |
| Adress | Galoppvägen 9, 245 38, Staffanstorp Besök: Galoppvägen 9, Staffanstorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |